ponedeljek, 16. december 2024 leto 29 / št. 351
Slovensko-avstrijska kriminalna združba osumljena ponarejanja in prodaje umetnin
Avstrijska policija je razkrila slovensko-avstrijsko kriminalno združbo, ki je osumljena kaznivih dejanj prodaje ponarejenih umetniških del. V okviru večmesečne kriminalistične preiskave so obravnavali šest osumljencev, pet državljanov Avstrije in državljana Slovenije. Zasegli so 80 ponarejenih slik svetovno znanih umetnikov.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedal vodja oddelka za splošno kriminaliteto v sektorju ljubljanske kriminalistične policije Valter Zrinski, je avstrijska policija v začetku letošnjega leta začela kriminalistično preiskavo sumov kaznivih dejanj prodaje ponarejenih umetniških del Pabla Picassa. Dela je za več milijonov evrov prodajala omenjena kriminalna združba.
Preiskava je po besedah Zrinskega pokazala, da so se osumljenci zelo dobro pripravili, saj so izdelali tudi prodajni katalog s slikami Picassa v skupni vrednost 72 milijonov evrov. Pripravljali so prodajo petih ponarejenih slik Picassa z nakupno vrednostjo okoli deset milijonov evrov.
Konec letošnjega julija so na Dunaju odvzeli prostost šestim osumljencem, starim od 46 do 65 let, avstrijska policija pa je zasegla 14 ponarejenih slik Picassa in več drugih premetov oziroma dokumentov, ki se nanašajo na zasežene slike.
V nadaljnji preiskavi so poleti pri 65-letnem slovenskem državljanu iz okolice Ljubljane med hišno preiskavo zasegli 66 del svetovno znanih umetnikov, poleg del Picassa še dela Klimta, Moneta Kandinskega in drugih, za katere obstaja sum, da gre za ponaredke. Poleg slik so našli še osnutke slik in osnutek že omenjenega prodajnega kataloga. Pri preiskavi na območju Slovenije so sodelovali kriminalisti ljubljanske policijske uprave.
Po besedah Urše Belaj z Generalne policijske uprave ponarejenih umetniških slik sicer niso spremljali certifikati, ki bi pričali o njihovi pristnosti, imajo pa vse podpise avtorjev ter na hrbtni strani podpise in žige različnih ustanov oziroma galerij iz tujine, ki naj bi pričali o njihovi pristnosti. Slovenskih avtorjev med ponarejenimi umetniški deli ni bilo.
Ali je bilo kakšno od ponarejenih umetniških del že prodano, zaenkrat ni znano, prav tako še niso preverili vsa domnevno ponarejena dela, pa tudi vloge posameznikov v kriminalni združbi še niso znane.
Ker preiskava še poteka, policija ni razkrila podrobnosti. Po besedah Zrinskega je kriminalna združba po avstrijski kazenski zakonodaji osumljena storitve kaznivega dejanja goljufije, za katero je pri njih zagrožena zaporna kazen do deset let.