REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Bolgariji bo potreben drugi krog predsedniških volitev

V Bolgariji bo potreben drugi krog predsedniških volitevTourbillon; Wikimedia Commons; CC-BY-3.0

Na nedeljskih predsedniških volitvah v Bolgariji sta se v drugi krog najverjetneje uvrstila opozicijska kandidata Rumen Radev in Šeška Šačeva, kažejo rezultati vzporednih volitev. Ker pa ankete kažejo na manjšo podporo Šačevi, obstaja možnost, da bo premier Bojko Borisov razpisal predčasne parlamentarne volitve.

Drugi krog volitev bo na vrsti že naslednjo nedeljo, 13. novembra. Kot vse kaže, bodo izbirali med kandidatom Bolgarske socialistične stranke (BSP), generalom Radevem in aktualno predsednico parlamenta ter kandidatko vodilne stranke, desnosredinske GERB, Šačevo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na prvem krogu predsedniških volitev ni nihče izmed 21 kandidatov izbral absolutne večine. Vzporedne volitve so pokazale, da si je Radev priboril približno 25 odstotkov glasov, Šačeva pa 22 odstotkov. Do torka zvečer morajo objaviti tudi uradne rezultate.

Premier Borisov je pred začetkom volitev napovedal predčasne parlamentarne volitve, v kolikor Šačeva ne bo zasedla prvega mesta v prvem krogu predsedniških volitev, kar pa je zdaj popravil. "Zaenkrat še nismo izgubili," je dejal Borisov, poroča dpa.

Šačeva pravi, da bo v primeru izvolitve nadaljevala prozahodno politiko aktualnega predsednika Rosena Plevnelieva.

Radev na drugi strani zagovarja prorusko usmerjenost stranke BSP. Že med volilno kampanjo je dejal, da se bo zavzemal za ukinitev evropskih sankcij proti Rusiji. Po prvih rezultatih je bil prepričan, da si državljani želijo več varnosti in učinkovito delujočih institucij. "Ne bom dopustil, da postane Bolgarija begunski geto Evrope," je še dodal.

V kolikor bi prišlo do novih parlamentarnih volitev, bi lahko to pomenilo nove politične nemire v državi. S svojim drugim mandatom je Borisov v državo prinesel nekaj stabilnosti, ki je niso poznali pred letom 2014, ko so se vrstili množični protesti in volitve, še piše AFP.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek