REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Materinski domovi lahko sprejmejo skoraj 170 mater in otrok

Materinski domovi lahko sprejmejo skoraj 170 mater in otrok

Ženske in njihovi otroci, ki zaradi socialne stiske in drugih vzrokov nimajo svojega doma, lahko začasno namestitev dobijo v materinskem domu. V Sloveniji so ti v sedmih mestih, streho nad glavo pa lahko dajo skoraj 170 materam in otrokom. V Ljubljani na Jarški cesti je nedavno začel delovati nov materinski dom, ki ga bodo odprli prihodnji teden.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je za novi materinski dom, prilagojen tudi invalidnim osebam in materam z večjim številom otrok, namenilo skupno 1,27 milijona evrov, Mestna občina Ljubljana (MOL) pa je zgradila ograjo in dala v brezplačno uporabo zemljišče ob stavbi, so za STA navedli na ministrstvu.

Delovanje doma v višini skoraj 86.000 evrov letno financira ministrstvo v okviru večletnega sofinanciranja, 20 odstotkov sredstev pa prispeva MOL.

Novi materinski dom pod okriljem Centra za socialno delo Ljubljana Šiška, ki je imelo dejavnost materinskega doma doslej v najetih prostorih v Šiški, lahko sprejme 28 ljudi. V njem je zdaj pet mamic in 11 otrok, je za STA povedala vodja programa doma Tina Sterle Novak. Kmalu pa se jim bosta po njenih besedah pridružili še dve mamici.

Materam in njihovi otrokom želijo omogočiti čim bolj samostojno življenje. Tako si sami organizirajo način življenja, je pojasnila.

Ženske v domu imajo po njenih besedah večinoma šibko socialno mrežo. Glede na to jim nudijo strokovno pomoč, pomaga pa jim lahko tudi brezplačni odvetnik. Dom sodeluje z vrtci in šolami in materam pomaga, če se pojavijo težave.

Ženske si skuhajo zase in za svojega otroka, včasih skupaj kuhata dve stanovalki, lahko pa se zgodi, da kuhajo vse za vse.

V materinskem domu je pralnica, na voljo so likalne mize, prav tako pa je poskrbljeni tudi za sušenje perila.

Materinski dom si prizadeva, da uporabnice dobijo dodatna znanja. Organizira kuharske in ustvarjalne delavnice ter redne tedenske skupine za samopomoč.

Materinski domovi so namenjeni predvsem materam z otroki, ki zaradi socialne oziroma stanovanjske stiske ali drugih težav ne morejo zagotoviti ustreznega okolja za otroke.

Poleg novega materinskega doma na Jarški je v Ljubljani še materinski dom na Litijski cesti, druga mesta z materinskim domom pa so Maribor, Jesenice, Nova Gorica, Solkan pri Novi Gorici, Mozirje in Žalec.

V vseh materinskih domovih je na voljo približno 165 mest, glede na potrebe v zadnjem obdobju pa število mest po oceni ministrstva zadostuje.

Ministrstvo sofinancira programe za preprečevanje nasilja, obravnavo žrtev nasilja in programe za delo s povzročitelji nasilja preko javnih razpisov za sofinanciranje programov socialnega varstva.

Programi vključujejo materinske domove, varne hiše, zatočišča, krizne centre, telefonsko svetovanje, informacijske in svetovalne programe, programe za obravnavo žrtev nasilja in programe za povzročitelje nasilja. V mreži programov je trenutno približno 430 mest, od tega 290 mest v varnih hišah in zavetiščih ter 165 mest v materinskih domovih.

Varne hiše so za razliko od materinskih domov namenjene predvsem ženskam, ki so žrtve nasilja. V varne hiše se lahko umaknejo z otroki ali pa same. Zaradi zaščite žrtev nasilja lokacije varnih hiš niso objavljene.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek