sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Židan: Sloveniji se obeta organizacija naslednjega srečanja kmetijsko-trgovinskega foruma
Udeležba na osrednjem kmetijskem sejmu v kitajskem Kunmingu je priložnost tudi za slovenska podjetja, je na odprtju 14. mednarodnega kmetijsko-trgovinskega sejma CAFT izpostavil kmetijski minister Dejan Židan. Sloveniji se prihodnje leto sicer obeta organizacija naslednjega kmetijsko-trgovinskega foruma, ki predstavlja novo poslovno priložnost.
Židan je v nagovoru ob odprtju ponovno spomnil na znanje in izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju čebelarstva, kar bi lahko pospešilo sodelovanje na številnih tako gospodarskih kot znanstvenih področjih. Sloveniji se prihodnje leto obeta organizacija naslednjega foruma, dokončna odločitev pa naj bi bila znana v mesecu dni. Pri kandidaturi sta Slovenijo že podprli Poljska in Bolgarija, velik interes je tudi na kitajski strani.
"Če nam to uspe, pričakujemo velik obisk s strani kitajskih in evropskih poslovnežev ter odločevalcev o kmetijski in prehranski politiki. Če nam uspe pridobiti organizacijo takšnega dogodka, bo to velik uspeh in poslovna priložnost za Slovenijo," je za STA še pojasnil Židan.
Kitajski minister za kmetijstvo Han Changfu je na letošnjem sejmu opozoril predvsem na nove priložnosti za nova znanja, predvsem zelenih tehnologij pri razvoju kmetijstva. "Sejem je praznik za pridelovalce in potrošnike. Pokazal bo razvoj kmetijstva v vseh sodelujočih državah," je dejal.
Tudi na Kitajskem so pred velikim izzivom zmanjševanja birokratskih ovir, ki bi omogočile bolj spodbudno okolje za investicije in trgovinsko izmenjavo. V zadnjih letih so se po Hanovih besedah trgovinske menjave med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope povečale za 1,5-krat. "Voditi nas morajo tudi inovacije, kjer bomo spodbujali izobraževalni sektor, da bodo krepili tudi inovacije kmetijske pridelave in predelave," je dodal.
Družinske kmetije, zadruge in novi načini organiziranja v kmetijstvu omogočajo nov razvoj kmetijstva na Kitajskem. Han vidi vse večji razvoj tudi v sektorju kmetijskega turizma, ki v zadnjih letih beleži 2,2 milijarde ljudi obiska. "Vse večja bo zahteva po kmetijskih pridelkih, zato je tu odprtih izjemno veliko priložnosti," je še dodal Han.
Slovenski paviljon sta si ogledala tudi Han in njegov namestnik Qu Dongyu ter poizkusila slovenska vina. Za kitajske medije pa je ob odprtju slovenskega paviljona Židan izpostavil vse večje sodelovanje med državama predvsem na kmetijskem področju, tudi pri prenosu znanj. "Med državama je zelo dobro politično in gospodarsko sodelovanje. To kaže tudi izjemno dobra lokacija paviljona in pomoč kitajske pri njegovi postavitvi. Ob robu sejma potekajo intenzivni pogovori, da bo prihodnje leto Kitajska prisotna tudi v Sloveniji," je dejal Židan.
V popoldanskih urah se bo Židan udeležil vsakoletnega srečanja skupine 16+1 (države Srednje in Vzhodne Evrope ter Kitajska) v kmetijstvu na ministrski ravni.