nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Zavarovalnica Sava uradno odprla svoja vrata
Združena Zavarovalnica Sava, ki je pod lastništvom Pozavarovalnice Sava povezala slovenski Zavarovalnico Maribor in Tilio ter hrvaški Velebit osiguranje in Velebit životno osiguranje, je v sredo tudi uradno začela delovati pod enotno blagovno znamko. Odslej druga največja zavarovalna hiša v jugovzhodnem delu Evrope zaposluje 1400 ljudi.
Zavarovalnica ima petčlansko upravo, ki jo vodi dosedanji prvi mož mariborske zavarovalnice David Kastelic, iz Save Re kot njegov namestnik prihaja Primož Močivnik, člani uprave pa so postali Rok Moljk, ki je bil doslej član uprave Zavarovalnice Maribor, delavski direktor Robert Ciglarič, ki je to nalogo prav tako že doslej opravljal v Mariboru, ter Boris Medica. Slednji je bil sprva načrtovan za predsednika uprave, a je imel težave pri pridobivanju licence.
Kot je ob današnji slovesni naznanitvi združitve povedal Kastelic, odslej poslujejo s 1400 zaposlenimi ter s slabih 350 milijonov evrov skupaj zbrane premije. Po njegovih besedah gre pri združitvi štirih različnih sistemov, ki so si še do nedavnega konkurirali na trgu, za zelo zahteven proces, a so odpravili še zadnje porodne težave in od prvega dne poslujejo optimalno. Ob tem v družbi poudarjajo, da se za zavarovance vseh štirih doslej ločenih hiš ne bo spremenilo ničesar.
"Z današnjim dnem postajamo močnejši, saj smo združili štiri kulture, štiri znanja, dva trga. Postajamo mini multinacionalka z dvema različnima pristopoma. V Sloveniji se bomo trudili ohranjati svoj zelo močen položaj, na Hrvaškem pa je izhodišče drugačno, zato želimo tam dokazati, da prihajamo z novo zgodbo in z velikimi ambicijami," je dejal Kastelic.
Nova zavarovalna hiša je trenutno v fazi oblikovanja finančnega načrta za naslednje leto, ki ga bodo predstavili v naslednjih mesecih, je pa Kastelic že zdaj povedal, da so si za izhodišče vzeli seštevek premij vseh dosedanjih družb. Sicer pa želijo v prihodnosti dokazati svoje znanje in sposobnosti, ki pa ni nujno, da se bodo odrazile prav skozi premijo, saj ta sama po sebi ne dokazuje kakovosti poslovanja.
"Naša prihodnja vizija je predvsem zdrava in stabilna rast ter zagotavljanje vseh sinergijskih učinkov, ki jih združitev lahko prinese," je dejal Kastelic in poudaril, da to velja za slovenski trg, medtem ko na Hrvaškem s to potezo postajajo najmočnejši igralec in želijo tam s premišljeno strategijo narediti velik korak naprej.
Morebitni načrti o nadaljnji širitvi na nove trge pa so po njegovih besedah stvar dogovora med njimi in lastniki, ki so sicer prisotni na vseh trgih nekdanje skupne države z izjemo Bosne in Hercegovine.
Na Hrvaškem so bili doslej po Močivnikovih besedah prisotni z leta 2008 povsem na novo ustanovljenima zavarovalnima hišama s skupnim potencialom okoli 13 milijonov evrov zbrane premije, obe družbi pa že dosegata nadpovprečne rasti na trgu. Vseeno je bila njuna majhnost in kapitalska omejenost velika ovira pri nadaljnjem razvoju na hrvaškem trgu, ki je po njegovem bistveno bolj zahteven kot slovenski, zato ne pričakujejo hitrih kratkoročnih uspehov. Največ potencialov trenutno vidijo na področju poslovnih zavarovanj.
Po Moljkovih besedah je bil logistično zahteven projekt tudi nova organizacija zaposlenih po njihovih devetih poslovnih enotah in še devetih predstavništvih. Kot je ob tem povedal, bodo v prihodnje v nekaterih krajih združili lokacije doslej dveh različnih slovenskih zavarovalnic, ponekod ostaja tako kot je, iz nobenega kraja pa se ne nameravajo umakniti.