nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
V pogovorih o višini povprečnine za zdaj še ne kaže na zbližanje stališč
Finančno ministrstvo bo danes nadaljevalo pogovore s predstavniki občinskih združenj glede financiranja občin v letih 2018 in 2019. Že avgustovski uvodni sestanek pa je pokazal, da je med predlogi ministrstva in pričakovanji občin precejšen razkorak.
Ministrstvo za finance je združenjem občin za leto 2018 predlagalo dvig povprečnine za deset evrov na 546 evrov, za leto 2019 pa povprečnino v višini 550 evrov. A za predstavnike občin predlog ni bil sprejemljiv. Opozorili so namreč, da to ni niti približno dovolj za naloge, ki so jih občine po zakonu dolžne opravljati. Ob tem so izrazili tudi pričakovanje, da se povprečnina začne prilagajati izračunani po zakonu, ki pa naj bi bil za prihodnje leto za okoli sto evrov višji od vladnega predloga.
Na finančnem ministrstvu po drugi strani opozarjajo, da predstavniki občin vztrajajo pri izračunu povprečnine po razveljavljenem pravilniku in brez upoštevanja zakona o fiskalnem pravilu. Po novem pravilniku, ki bo predvidoma začel veljati čez teden dni, je izračun preteklih izdatkov občin 608,15 evra. Če bi upoštevali tudi državne donacije (novela zakona o financiranju občin), pa bi bil znesek še deset evrov nižji, torej 590,58 evra.
Kot so še pojasnili za STA, ob tem ni mogoče mimo dejstva, da znesek zbrane dohodnine, ki pripada občinam, ne zadošča za izplačila v tem znesku, zato bi bilo treba v ta namen iz državnega proračuna zagotoviti dodatne transferje in omejiti porabo na drugih segmentih. Pri tem so poudarili, da je cilj vlade določiti povprečnino, ki bi bila najbliže izračunanim preteklim izdatkom občin, "seveda ob upoštevanju omejitev in dejstev, višine pobranih prihodkov iz naslova dohodnine in zakona o fiskalnem pravilu".
Izpostavili so tudi, da je pogajalski predlog vlade za leto 2018 bistveno višji od lanskega in po nekaj letih spet višji od povprečja med letoma 2009 in 2016. Predlog za leto 2019 pa je drugi najvišji znesek v zadnjih desetih letih. Ministrstvo za finance si bo zato še naprej prizadevalo za kompromis, ki bo sprejemljiv za obe strani in vzdržen z vidika javnih financ, so napovedali.
Dogovor glede financiranja občin v letih 2018 in 2019 bi sicer moral biti sklenjen do vložitve proračunskih dokumentov v DZ.