torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Schulz po televizijskem soočenju kritičen do Merklove
Kandidat za kanclerja nemških socialdemokratov (SPD) Martin Schulz je danes po nedeljskem edinem televizijskem soočenju kritiziral kanclerko Angelo Merkel iz vrst krščanskih demokratov (CDU), češ da želi upravljati s preteklostjo. Opozicija je bila medtem kritična do samega soočenja.
"Kar je postalo včeraj jasno je, da obstaja nekdo, ki želi upravljati preteklost, to je Angela Merkel. In obstaja nekdo, ki želi oblikovati prihodnost, to je Martin Schulz," je dejal predsednik SPD na veselici v bavarskem mestu Abensberg. "V časih preobrata je potreben pogum za napredek," je dodal.
Schulz je sicer kritiziral nedeljsko soočenje pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo 24. septembra, češ da ni bilo postavljenih veliko pomembnih vprašanj. V soočenju, ki je trajalo 97 minut, se med drugim niso posvetili šolstvu in pravičnosti.
Kot je danes poudaril Schulz, je Nemčija bogata država, ampak niso vsi ljudje v tej državi bogati. Izpostavil je velike razlike v plačah, ki "razdvajajo državo". Kot kancler pa namerava v prvih 100 dnevih ukreniti vse, da bodo moški in ženske za enako delo tudi prejemali enako plačilo.
Sicer pa so volivci po nedeljskem soočenju ocenili, da je bila Merklova, kljub pogosto obrambni drži, bolj prepričljiva kot Schulz, ki je kanclerko pogosto skušal izzvati. To je bila sicer zadnja večja možnost za Schulza, da bi prepričal volivce in zmanjšal padec priljubljenosti.
Begunska problematika je zasedla največji del soočenja. Schulz je Merklovi očital, da je odprla meje za begunce, ne da bi se v zadostni meri posvetovala z evropskimi partnerji. Kanclerka je svojo odločitev branila in dodala, da so v življenju kanclerja trenutki, ko je potrebna hitra odločitev.
Sicer pa sta se pogosto tudi strinjala in razlike med njima niso bile popolnoma jasne. Tako je bilo tudi glede Turčije. Schulz je zatrdil, da bi kot kancler ustavil pristopna pogajanja EU s Turčijo. Merklova pa je kasneje dejala, da v resnici nikoli ni predvidevala, da se bo Turčija pridružila EU.
Opazovalci in komentatorji so sicer ocenili, da je bilo soočenje bolj "duet kot duel" v duhu velike koalicije CDU in SPD, ki je Nemčijo vodila pretekla štiri leta.
"To ni bilo televizijsko soočenje, ampak mučno 90-minutno terapevtsko dogovarjanje velike koalicije," je dejal vodilni kandidat Die Linke Dietmar Bartsch.
Vodilni kandidat Zelenih Cem Özdemir pa je bil kritičen, ker na soočenju niso govorili o šolstvu, okolju in digitalizaciji. "Kdaj bodo začeli govoriti o prihodnosti," je tvitnil.
Vodilni kandidat liberalne FDP Christian Lindner je ocenil, da sta se Merklova in Schulz izognila konfrontaciji, saj stranki najverjetneje upata na ponovno veliko koalicijo. Tudi to je bila ena od tem nedeljske debate, kanclerska kandidata pa te možnosti nista izključila.
Po televizijskem soočenju, ki so ga prenašali na štirih nemških televizijah, sta ZDF in ARD objavila javnomnenjski raziskavi, v katerih je vodila Merklova. Sodeč po anketi ARD je Merklova s svojim nastopom prepričala 55 odstotkov gledalcev, Schulz pa 35 odstotkov. Anketa ZDF pa je Merklovi pripisala manj prepričljivo zmago na soočenju, tako jo je podprlo le 32 odstotkov vprašanih, medtem ko je Schulz bolj prepričal 29 odstotkov vprašanih.
Merklova, ki ji televizijska soočenja po treh mandatih na vrhu nemške vlade niso tuja, je tokrat prvič povedla tudi v anketah, izvedenih neposredno po soočenju. Do sedaj so bili neposredno po televizijskih soočenjih namreč vedno bolj priljubljeni njeni izzivalci.