REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iz Mjanmara v 24 urah zbežalo 20.000 pripadnikov manjšine Rohingya

Iz Mjanmara v 24 urah zbežalo 20.000 pripadnikov manjšine RohingyaFoto: Reuters

V sosednji Bangladeš je iz Mjanmara pred nasiljem samo v zadnjih 24 urah zbežalo skoraj 20.000 pripadnikov manjšine Rohingya, skupno v osmih dneh že 60.000, je danes opozoril visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR).

Kot je sporočila tiskovna predstavnica UNHCR Vivian Tan, je od začetka nasilja 25. avgusta v Bangladeš zbežalo skoraj 60.000 pripadnikov te zatirane muslimanske manjšine v večinsko budističnem Mjanmaru. Samo v 24 urah jih je zbežalo 20.000, je opozorila.

Nevladna organizacija za človekove pravice Human Rights Watch je medtem danes pozvala oblasti v Mjanmaru, naj dovolijo neodvisnim opazovalcem v prizadeta območja, da bi zagotovili nekaznovanost nasilja, poroča nemški Deutsche Welle.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v petek že opozoril na naraščajočo človekoljubno katastrofo, če mjanmarske oblasti še naprej humanitarnim delavcem ne bodo dovolile dostopa do prizadetih območij.

Kot je opozorila, je na novih satelitskih posnetkih videti popolnoma uničene muslimanske vasi, kar vzbuja skrbi, da je uničenje v zahodni zvezni državi Rakhine veliko večje, kot se je domnevalo.

Od začetka nasilja v državi Rakhine so humanitarne organizacije tam nehale delovati, pomoč je prenehal dostavljati tudi Svetovni program za hrano, ki je pomoč v hrani zagotavljal okoli 120.000 ljudem, večinoma pripadnikom manjšine Rohingya.

 

Gre za najhujše medversko nasilje v državi v zadnjih letih, v katerem se mjanmarske varnostne sile in pripadniki manjšine medsebojno krivijo za množične poboje in požiganja vasi. V nasilju je bilo doslej ubitih najmanj 400 ljudi.

Okoli milijonu pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya v Mjanmaru zanikajo pravico do državljanstva ter jim omejujejo številne druge pravice. Njihovo gibanje je zelo omejeno, prav tako dostop do osnovnih storitev. Tamkajšnja vlada jih obravnava kot nezakonite priseljence iz Bangladeša.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek