sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Elektro Ljubljana ob 120-letnici pripravljen na spremembe
Največji upravljalec električnega omrežja v Sloveniji Elektro Ljubljana letos obeležuje 120. obletnico obstoja. "Na področju energetike nas čakajo revolucionarne spremembe in mi v Elektru Ljubljana smo nanje pripravljeni," je ta teden na slovesnosti ob jubileju poudaril predsednik uprave Elektra Ljubljana Andrej Ribič.
Kot je ocenil Ribič, se energetika namreč vrača tja, kjer se je začela - na distribucijsko omrežje. "Priča smo razpršeni proizvodnji, gradimo pametna omrežja, pred nami je digitalizacija, ki bo hitro in daljnosežno spremenila svet," je še dodal na prireditvi, ki je v sredo potekala na Ljubljanskem gradu.
Predsednik DZ Milan Brglez je medtem poudaril, da sta proizvodnja elektrike in skrb za njen nemoten prenos do potrošnika med temeljnimi nalogami vsakega elektropodjetja. "Posebej pa me veseli, da se Elektro Ljubljana v zadnjih desetletjih ni osredotočalo le na omenjeni temeljni nalogi, ampak se je ukvarjalo tudi z vprašanji okoljske umeščenosti elektrike - od njene proizvodnje do dobave," je dejal.
Elektro Ljubljana je po njegovih besedah ne samo uvedlo številne novosti, ki stremijo k trajnostnemu razvoju, ampak je tudi potrdilo zavezanost Ljubljane in celotne Slovenije k vse večji uporabi zelene energije.
"Dejstvo, da je Ljubljana že leta 1898 zažarela v vsem svojem sijaju, v dobesedno novi luči, je fascinantno že zato, ker dokazuje, da je bilo - kot našo prestolnico rad označi njen župan - najlepše mesto na svetu odprto in dovzetno za veliko inovacijo, ki je korenito spremenila življenje v mestu," je dejal Brglez in dodal, da hkrati to pomembno tudi zato, ker je naša prestolnica prav s prihodom elektrike dobila še dodaten razvojni zagon.
"Sodelovanje med Mestno občino Ljubljana in Elektrom Ljubljana je odlično, kar me izjemno veseli. Tudi takrat, ko nas je narava presenetila z žledom in so nekatera območja Ljubljane ostala brez električne energije, so priskočili na pomoč in v težkih razmerah zagotovili elektriko," pa je dejal ljubljanski župan Zoran Janković in ocenil, da ima 120 let tradicije lahko samo podjetje z znanjem, dobrim vodstvom in pogumom udejanjiti svojo vizijo.
Elektroenergetsko omrežje sedanje družbe Elektro Ljubljana je začelo nastajati leta 1896 z gradnjo Vodarne in elektrarne v Kočevju, kar štejemo kot začetek javne elektrifikacije na Slovenskem. To je dve leti pred Ljubljano, kjer so 1. januarja 1898 pognali stroje v elektrarni in osvetlili mestne ulice, so v sporočilu za javnost pojasnili v družbi.
"Gre za pomemben mejnik v zgodovini elektrifikacije na Slovenskem, Kočevje pa je bilo prvo mesto, kjer je pobudo in skrb za elektrifikacijo v celoti prevzela mestna občina. Začetek proizvodnje električnega toka v mestu ob Rinži je prvi zametek javnega električnega omrežja in rojstno leto elektrike v javni rabi na Slovenskem," so poudarili.
Danes Elektro Ljubljana kot največji slovenski distributer s petimi enotami z elektriko oskrbuje odjemalce na 6166 kvadratnih kilometrih površin, kar predstavlja 30 odstotkov celotne površine Slovenije.
Električno energijo dobavlja več kot 330.000 odjemalcem in tako distribuira več kot 35 odstotkov vse elektrike v državi. Upravlja 28 razdelilnih transformatorskih postaj, nekaj več kot 17.500 kilometrov vodov in več kot 5450 transformatorskih postaj.
Elektro Ljubljana v zadnjih letih z razvojem storitev in mreže polnilnic sledi tudi razvoju e-mobilnosti, za katero so v družbi prepričani, da predstavlja prihodnost transporta.