nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Slovenskim državnim gozdovom za naložbe dobrih 30 milijonov evrov
Vlada je danes sprejela strateški načrt poslovanja družbe Slovenski državni gozdovi za obdobje 2017-2026 s temelji poslovne politike do leta 2021. V petih letih bodo za naložbe namenili 33,2 milijona evrov, med ključnimi vsebinami načrta pa je spodbujanje gozdno lesnih verig in povečanje gozdnih površin v državni lasti.
Ključne vsebine Strateškega načrta poslovanja družbe Slovenski državni gozdovi, ki jih je na današnji seji v vlogi skupščine sprejela vlada, so še oblikovanje ustreznega modela gospodarjenja z državnim gozdovi, podpora izobraževanju in znanstveno-raziskovalnem delu ter razvoj ostalih dejavnosti.
Kot so po današnji seji sporočili z vladnega urada za komuniciranje, družba načrtuje zagotovitev lastnih kapacitet v višini 20 odstotkov vseh potreb na področju gozdne proizvodnje in transporta lesa. "Izvajanje del v gozdovih v državni lasti z lastno delovno silo in opremo bo družbi omogočilo pregled nad stroški dela in lažjo oceno cen teh storitev na trgu ter možnost za izvedbo raziskav na področju gozdne proizvodnje," so zapisali.
V družbi Slovenski državni gozdovi želijo obenem v čim večji meri digitalizirati poslovanje, kar naj bi pomenilo tudi določen napredek na samem področju poslovanja v gozdarstvu.
V strategiji so med drugim predvideni tudi ukrepi, ki poleg vzpostavitve gozdno lesnih centrov obsegajo tudi možnosti iskanja rešitev za predelavo lesa slabše kakovosti. V načrtu je določeno, da se vzpostavijo najmanj štirje centri za zbiranje in predelavo lesa, in sicer na območju Kočevja, Maribora, Postojne in Otiškega vrha, ki bodo regijski iniciatorji razvoja gozdno-lesne verige in celovite izrabe lesa.
Družba je v strategiji predvidela tudi aktivno vlogo v razpolaganju državnih gozdov. Površino državnih gozdov bodo povečevali, urejali solastniške deleže ter zaokroževali posest državnih gozdov. Izvajati nameravajo tudi ukrepe, ki bodo preko raziskav vodili k večji in boljši predelavi lesa v Sloveniji in razvoju tako gozdarske, kot tudi lesnopredelovalne stroke.
Vlada je na današnji seji sprejela tudi operativni program za izvajanje Nacionalnega gozdnega programa 2017-2021. Kot prioritete so izpostavili ohranjanje biotske raznovrstnost gozdov na krajinski, ekosistemski, vrstni in genski ravni ter spremljanje njihovega zdravja in vitalnosti.
Prav tako je med prioritetami zagotavljanje trajnosti donosov gozdov in vseh njihovih funkcij, optimizacija trajnostnega gospodarjenja z gozdovi z organizacijskega in finančnega vidika ter spodbujanje koordinacije in komunikacije med deležniki, povezanimi z gozdovi in gozdarstvom, pri projektih doma in na tujem.