petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Po svetu zaskrbljenost zaradi severnokorejske rakete
Več držav je obsodilo današnjo izstrelitev severnokorejske balistične rakete, ki je poletela preko Japonske in padla v Tihi ocean. Rusija je izrazila izjemno zaskrbljenost zaradi razmer v Severni Koreji zaradi tendence naraščanja napetosti. Zaskrbljeni so tudi v Južni Koreji, na Kitajskem in v Avstraliji.
"Vidimo tendenco k naraščanju napetosti in smo izredno zaskrbljeni zaradi razvoja dogodkov," je dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti.
Ocenil je, da so pri "provokaciji Pjongjanga v novo izstrelitev" imele vlogo obsežne južnokorejsko-ameriške vojaške vaje, ki so se začele 21. avgusta. V dvotedenskih vajah sodeluje več deset tisoč vojakov, Pjongjang pa v njih vidi provokacijo in vajo za invazijo na Severno Korejo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tudi Kitajska, ki je opozorila, da so napetosti na Korejskem polotoku dosegle prelomno točko, je ocenila, da sta za naraščanje napetosti deloma krivi tudi ZDA in Južna Koreja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying je vse strani pozvala, naj se izogibajo provokacijam in ponovila poziv k dvojnemu moratoriju - Pjongjang k ustavitvi raketnih poskusov, ZDA in Južno Korejo pa k ustavitvi skupnih vojaških vaj.
"Razmere so sedaj na prelomni točki v pristopu do krize. Hkrati pa je to tudi priložnost za obnovo mirovnih pogajanj," je dejala na redni novinarski konferenci. Pozvala je vpletene strani k vzdržanosti od provokacij in naj ne prispevajo k stopnjevanju napetosti na polotoku.
Opozorila je, da ZDA in Južna Koreja "stalno izvajata skupne vojaške vaje, s katerimi izvajata vojaški pritisk na Severno Korejo". Državi je vprašala, ali menita, da so kaj bliže mirni rešitvi vprašanja.
"Dejstva so dokazala, da pritiski in sankcije v bistvu ne morejo rešiti vprašanja," je dodala. "Edini način za njegovo rešitev je nasloviti varnostne skrbi vseh strani z dialogom. To je edini način za končanje začaranega kroga jedrskih poskusov in vojaških vaj," je izpostavila.
Južnokorejski predsednik Moon Jae-in je po izstrelitvi rakete ukazal prikaz "vseobsegajočih" vojaških zmogljivosti Seula v primeru napada. Štirje lovci so nato med vojaško vajo odvrgli osem bomb v severni provinci Gangwon, je poročala tiskovna agencija Yonhap.
Japonski je podporo izrazila tudi Avstralija. Zunanja ministrica Julie Bishop je izstrelitev rakete označila kot resno eskalacijo severnokorejskega provokativnega obnašanja in kršitev vrste resolucij Varnostnega sveta ZN. Premier Malcolm Turnbull je prav tako obsodil izstrelitev rakete in Kitajsko pozval, naj preko gospodarskega pritiska Severno Korejo "spravi k pameti brez vojaške akcije", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Severnokorejska raketa, prva, ki je preletela Japonsko od leta 2009, je predstavljala "grožnjo brez primere", pa se je na izstrelitev odzval japonski premier Shinzo Abe, ki je dejal, da je Tokio vložil oster protest pri Severni Koreji.
Abe je o incidentu že govoril z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, s katerim sta se dogovorila, da bosta razpravljala o dodatnih ukrepih proti Severni Koreji za povečanje pritiska na tamkajšnji režim.
O izstrelitvi rakete bo še danes na zahtevo Japonske in ZDA na izredni seji razpravljal Varnostni svet ZN.