REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Toyota med aprilom in junijem zvišala dobiček

Toyota med aprilom in junijem zvišala dobiček

Japonski avtomobilski koncern Toyota je med aprilom in junijem ustvaril 613,1 milijarde jenov (4,68 milijarde evrov) čistega dobička, kar je 11 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Zasluge gredo prodaji na domačem in ameriškem trgu. Koncern, ki proizvaja priljubljena hibridna avtomobila corollo in prius, je izboljšal tudi svojo letno napoved.

Prihodki od prodaje so zrasli za sedem odstotkov na 7050 milijard jenov (53,89 milijarde evrov), prihodki iz poslovanja pa so se delno zaradi nihanja valut medtem znižali za 10,5 odstotka na 574,3 milijarde jenov (4,39 milijarde evrov), so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz družbe.

Povpraševanje po Toyotinih vozilih se je povečalo v Severni Ameriki, Evropi, Osrednji in Južni Ameriki, Afriki in na Bližnjem vzhodu. Prodaja je cvetela tudi na domačem trgu, medtem ko je drugod v Aziji padla. Ključna za konkurenčnost Toyote na globalnem trgu je vrednost jena v primerjavi z dolarjem.

V izboljšani napovedi za poslovno leto, ki se bo končalo marca prihodnje leto, po novem pričakujejo dobiček v višini 1750 milijard jenov (13,37 milijarde evrov), potem ko so si sprva obetali 1500 milijard jenov.

Ta teden je o svojih ugodnih poslovnih rezultatih poročal japonski proizvajalec vozil Honda, o svojem nekoliko nižjem četrtletnem dobičku pa se je že pretekli teden razpisal japonski Nissan.

Mediji so sicer poročali, da Toyota, ki je lani izgubila krono svetovno najboljšega proizvajalca avtomobilov, z japonsko Mazdo načrtuje partnerstvo pri proizvodnji električnih avtomobilov. Napovedali sta, da bosta vložili 150 milijard jenov (1,14 milijarde evrov) v gradnjo nove tovarne v ZDA, ki bi proizvedla do 300.000 vozil. Nared bo v letu 2021, ustvarila pa bo okoli 4000 delovnih mest.

Toyoto po mnenju analitikov sicer skrbijo poteze ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki ji je zagrozil z visokimi dajatvami, če bi svojo proizvodnjo namesto v ZDA širila v Mehiki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek