sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Evropejci vedno bolj optimistični glede prihodnosti EU
Leto dni po referendumu o izstopu Velike Britanije iz EU se optimizem glede prihodnosti Unije in zaupanje vanjo krepita in sta dosegla najvišjo raven po letu 2010, kažejo danes objavljeni izsledki standardne pomladne javnomnenjske raziskave Eurobarometer.
Večina Evropejcev (56 odstotkov) je optimističnih glede prihodnosti EU, kar je šest odstotnih točk več kot jeseni 2016. V Franciji se je rezultat najbolj povečal in sicer za 14 odstotnih točk od lanske jeseni na sedanjih 41 odstotkov. V Sloveniji je optimizem glede prihodnosti EU izrazilo 58 odstotkov vprašanih, uniji pa zaupa 42 odstotkov anketiranih Slovencev, kar je enako kot povprečje v EU, so sporočili iz Bruslja.
Pozitivno mnenje o EU ima 40 odstotkov Evropejcev, pri čemer se je število vprašanih s pozitivnim mnenjem o EU povečalo v 24 državah članicah, zlasti v Franciji, na Danskem in v Luksemburgu. V spomladanski raziskavi so zabeležili tudi največji delež Evropejcev doslej, ki se ima za državljane EU (68 odstotkov).
Raziskava je prav tako pokazala, da je skoraj polovica Evropejcev (46 odstotkov) optimistična glede gospodarskih razmer v njihovi državi. Od pomladi 2009 se je ta rezultat povečal za 26 odstotnih točk. V Sloveniji je 34 odstotkov vprašanih gospodarski položaj države ocenilo kot dobrega, 64 odstotkov pa jih meni, da je gospodarski položaj slab. Oboje je pod evropskim povprečjem.
Kot največji izziv, s katerimi se spopada EU, je 44 odstotkov vprašanih navedlo terorizem, sledita priseljevanje (38 odstotkov) in gospodarski položaj (18 odstotkov). Terorizem velja za glavni izziv EU v 21 državah članicah, medtem ko je jeseni 2016 veljal zgolj v eni.
Tudi slovenski anketiranci so kot največji izziv za EU navedli terorizem (56 odstotkov), sledita priseljevanje s 45 odstotki in gospodarski položaj s 16 odstotki.
Raziskava je bila opravljena med 20. in 30. majem 2017, v njej pa je skupno sodelovalo 33.180 državljanov iz članic EU ter držav kandidatk.
Hkrati so bili danes objavljeni tudi rezultati posebne javnomnenjske raziskave Eurobarometra o prihodnosti EU, v katero so bili vključeni državljani 11 držav, ki niso članice EU. Ta je med drugim pokazala, da ima večina med njimi pozitivno sliko o uniji. Ta raziskava je bila opravljena med 20. in 25. februarjem 2017 s telefonskimi intervjuji, ki so bili opravljeni s skupno 11.035 osebami.