petek, 24. januar 2025 leto 30 / št. 024
Več sadja in zelenjave ter mleka v šolski shemi
V državah članicah Evropske unije začne danes veljati nova evropska shema šolskega sadja, zelenjave in mleka, ki jo bodo šole po vsej Uniji lahko začele izvajati s prvim dnem šolskega leta 2017/2018. Sloveniji bo za šolsko sadje in zelenjavo namenjenih 727.411 evrov, za mleko pa 363.811 evrov sredstev EU, šole pa se v novo šolsko shemo za šolsko leto 2017/2018 lahko prijavijo do 5. septembra 2017. Sicer pa se shema šolskega sadja in zelenjave v Sloveniji zelo uspešno izvaja že sedmo leto, vanjo je vključenih 90 % šol oz. več kot 160.000 učencev, letno se razdeli učencem okvirno 550 ton svežega sadja in zelenjave. Shemo mleka pa izvajamo v Sloveniji od vstopa v EU (od leta 2004), vanjo je bilo vključenih okoli 10 šol, nova shema pa bo z odpravo administrativnih ovir omogočila večjo vključenost.
Od skupno 250 milijonov evrov sredstev EU za šolsko leto 2017/2018 bo približno 145 milijonov evrov dodeljenih za sadje in zelenjavo, približno 105 milijonov evrov pa za mleko. Čeprav je udeležba prostovoljna, je sodelovanje v pobudi v šolskem letu 2017/2018 potrdilo vseh 28 držav članic EU.
Nova šolska shema torej združuje ti dve sedanji shemi s ciljem doseči večjo učinkovitost in izboljšanje izobraževalne razsežnosti. Cilj šolske sheme je tako povečanje uživanja sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov pri otrocih, saj se prehranske navade oblikujejo v otroštvu, vzgojno izobraževalne ustanove, kjer se izvaja ta šolska shema, pa imajo pri tem velik pomen. Shema naj bi torej prispevala k spodbujanju zdravih prehranskih navad in uživanju lokalno pridelane hrane.
Šolska shema je opredeljena z uredbo in je EU finančna pomoč šolam, vključno s slovenskim sofinanciranjem, za dobavo sadja in zelenjave (šolsko sadje in zelenjava) ter mleka in določenih mlečnih izdelkov (šolsko mleko). Šolsko sadje in zelenjava ter šolsko mleko se razdeljujejo kot dodaten brezplačen obrok otrokom v osnovnih šolah in v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s potrebnimi potrebami (šole).
Pomoč šolske sheme je namenjena tudi izvedbi spremljevalnih izobraževalnih ukrepov (SIU), obveščanju javnosti ter vrednotenju šolske sheme. Uredba določa sprejemanje 6-letne strategije, ki jo pripravlja Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v okviru medresorske delovne skupine. Strategija bo pomembna podlaga za izvajanje šolske sheme in osnova za planiranje sredstev. V njej je določen tudi način izpolnjevanja in vlaganja vlog za odobritev šol ter višina pomoči na otroka na šolsko leto, ki je posebej določena za šolsko sadje in zelenjavo ter za šolsko mleko. Vrednost pomoči šoli za šolsko sadje in zelenjavo znaša okvirno 6 evrov na učenca v šolskem letu ter za šolsko mleko največ 4 evre na učenca v šolskem letu.
V strategiji bo med drugim določen seznam upravičenih vrst sadja in zelenjave, mleka ter mlečnih izdelkov, pri čemer se bo upoštevala razpoložljivost le-teh pri slovenskih pridelovalcih oz. predelovalcih. S tem želimo spodbuditi šole k nabavi lokalnega sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov po načelu lokalnih prehranskih verig. Zato bo šolska shema spet priložnost za slovenske pridelovalce sadja in zelenjave kot tudi za mlečni sektor. Sedanja shema šolskega mleka namreč v Sloveniji ni zaživela zaradi precejšnje togosti, poleg tega pa je bila administrativno precej zahtevna. Glede na to, da se bodo mleko in mlečni izdelki razdeljevali učencem kot dodatni obrok, razdeljevanje pa bodo spremljale izobraževalne dejavnosti, se obetajo boljši rezultati tudi šolskem mleku.
Za dobro učinkovitost šolske sheme je pomembno, da razdeljevanje šolskega sadja in zelenjave ter šolskega mleka podpirajo spremljevalni izobraževalni ukrepi, ki so neposredno povezani s cilji šolske sheme. Šole v šolski shemi bodo izvajale spremljevalne izobraževalne dejavnosti, načrtovane na začetku šolskega leta, usmerjene pa bodo v izobraževanje otrok o dobrih prehranskih navadah, lokalnih prehranskih verigah, ekološkemu kmetovanju, trajnostni pridelavi oz. preprečevanju zavržkov hrane. Izvajali se bodo tudi sistemsko organizirani spremljevalni izobraževalni ukrepi, ki bodo opredeljeni v strategiji. Predvidoma bi to lahko bili šolski vrtovi in sadovnjaki, izobraževanje za učitelje oziroma organizatorje šolske prehrane, kuharske delavnice, ipd., kjer se bodo lahko poskušali tudi drugi kmetijski proizvodi. Pomembno vlogo pri izvajanju spremljevalnih izobraževalnih ukrepov bo imel Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD), ki že sedaj v shemi šolskega sadja in zelenjave šolam, ki imajo v domovih CŠOD šolo v naravi, nudi obiske na kmetijah, izobraževalne sadno zelenjavne malice, degustacije, kuharske delavnice, ipd..
V uredbi je določen tudi način obveščanja javnosti (vsaka šola poskrbi za plakat) ter obvezno spremljanje in vrednotenje šolske sheme ter nadzor. Za spremljanje in nadzor je zadolžena Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (ARSKTRP), izvajalca za vrednotenje učinkov šolske sheme pa bo predlagalo Ministrstvo za zdravje.
Vlogo in zahtevke za povrnitev stroškov nabave šolskega sadja in zelenjave oz. šolskega mleka bo morala šola izpolnjevati elektronsko prek informacijskega sistema Agencije RS za kmetijske trge in razvpj podeželja (ARSKTRP) ter jih oddajati elektronsko in po navadni pošti na ARSKTRP.