REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajski predsednik pozval k nadaljnji modernizaciji vojske - ponosu partije

Kitajski predsednik pozval k nadaljnji modernizaciji vojske - ponosu partijeKitajski predsednik Xi Jinping

Kitajski predsednik Xi Jinping je na današnji veliki vojaški paradi severozahodno od Pekinga pozval k nadaljnji modernizaciji kitajske vojske, ki jo je označil za "ponos partije". Močna vojska je po njegovem prepričanju pomembnejša kot kdajkoli prej v zgodovini države.

Ljudska osvobodilna vojska je "ponos partije", je dejal kitajski predsednik, ki je pozval k nadaljnji modernizaciji vojske s ciljem izboljšanja njene bojne pripravljenosti.

Poudaril je, da je treba zgraditi vrhunsko vojsko, ki bo sposobna "premagati vse sovražnike" in bo zvesta komunistični partiji.

"Močna armada" je pomembnejša kot kdajkoli prej v zgodovini Kitajske, je dejal Xi, ki je v preteklosti že večkrat poudaril, da si bo prizadeval za posodobitev kitajske vojske.

Današnja parada, na kateri je sodelovalo 12.000 pripadnikov vojske ter okoli 700 letal, oklepnih vozil in druge vojaške opreme, je potekala ob 90. obletnici ustanovitve Ljudske osvobodilne armade in po poročanju nemške tiskovne agencije dpa predstavlja demonstracijo kitajske vojaške moči.

Državna televizija CCTV, ki je v živo prenašala parado, je objavila posnetke, na katerih je videti predsednika Xija na vojaškem džipu in v maskirni uniformi, ki pozdravlja vojake v oporišču za urjenje Zhurihe, 400 kilometrov severozahodno od prestolnice Peking.

Najmanj 40 odstotkov vojaških sistemov, prikazanih na paradi, med drugim tudi novi modeli balističnih raket, ki bi lahko bili uporabljeni za jedrski napad, doslej še nikdar niso bili predstavljeni v javnosti, ob tem navaja dpa.

Poznavalci v oboroževanju Kitajske vidijo tudi demonstracijo moči nasproti ZDA in zlasti tistim sosednjim državam, s katerimi je Peking v sporu zaradi spornih otokov v Vzhodnem in Južnem kitajskem morju.

Najbolj viden napredek pri modernizaciji kitajske armade, ki z okoli dva milijona vojaki ostaja številčno največja vojska na svetu, se odraža pri mornarici. Aprila je Peking splavil svojo drugo letalonosilko. Kmalu naj bi začelo delovati tudi prvo vojaško oporišče Kitajske na tujem, ki bo v vzhodnoafriški državi Džibuti, še poroča dpa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek