nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Svet obsoja nov severnokorejski raketni preizkus
Iz sveta se še naprej vrstijo obsodbe petkove izstrelitve medcelinske rakete v Severni Koreji. Potem ko so severnokorejski raketni preizkus kritizirale Japonska, Južna Koreja, Evropska unija in ZDA, ga je danes obsodila tudi Kitajska, ki je vse strani pozvala k zadržanosti. Južna Koreja pa je pospešila izgradnjo ameriškega protiraketnega sistema.
"Kitajska nasprotuje severnokorejskim kršitvam resolucij VS ZN in dejanjem, ki so v nasprotju s prizadevanji mednarodne skupnosti," je sporočil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang. Ob tem je pozval Severno Korejo, naj spoštuje resolucije ZN in ne sprejema ukrepov, ki bi lahko poslabšali razmere.
"Obenem Kitajska upa, da bodo vse strani previdne ter se izogibale stopnjevanju napetosti in sodelovale za ohranitev stabilnosti in miru na polotoku," je dodal.
Južnokorejski obrambni minister pa je danes sporočil, da je Južna Koreja po raketnem preizkusu kljub nasprotovanju Kitajske pospešila izgradnjo ameriškega protiraketnega sistema THAAD. Ta naj bi bil sposoben prestreči rakete kratkega in srednjega dosega. Zasnovan je tako, da prestrezni projektili uničijo prihajajoče izstrelke ob udarcu. Sistem naj bi v prvi vrsti služil kot obramba pred morebitnimi raketnimi izstrelki iz Severne Koreje, a mu nasprotuje tudi Kitajska, ker ga vidi kot grožnjo lastnim vojaškim zmogljivostim.
Kitajska je nezadovoljstvo ob napovedanem dokončanju sistema izrazila tudi danes. "Kitajsko nasprotovanje namestitvi sistema THAAD v Južni Koreji je jasno in neomajno. Sistem THAAD ne more rešiti niti skrbi Južne Koreje glede varnosti niti težav na Korejskem polotoku," je v sporočilu za javnost zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo in dodalo, da se bodo zadeve le še dodatno zapletle.
Severnokorejska tiskovna agencija KCNA pa je danes objavila sporočilo, ki Južno Korejo svari pred "klavrno usodo", če bo vztrajala pri protiraketnem sistemu, še poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Severna Koreja je raketo v petek izstrelila iz izstreliščaMupyon-ni in je letela približno tisoč kilometrov, preden je padla v Japonsko morje. Severna Koreja je raketo "hwasong-14" prvič preizkusila 4. julija na Dan neodvisnosti ZDA, podobna raketa pa je v petek dosegla višino 3725 kilometrov ter letela 998 kilometrov daleč. Ameriški mediji navajajo analitike, ki pravijo, da podatki o višini in dometu zadnje rakete pomenijo, da lahko ta teoretično leti do 10.400 kilometrov daleč.
Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je danes sporočil, da so s tem poslali resno opozorilo ZDA, ki grozijo z vojnami in zaostrovanjem sankcij.