REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Povpraševanje po zemeljskem plinu in nafti se bo povečalo

Povpraševanje po zemeljskem plinu in nafti se bo povečaloFoto: STA

Povpraševanje in oskrba z zemeljskim plinom bosta v naslednjih petih letih v povprečju zrasli za 1,6 odstotka letno, zalog pa bo do 2022 za 3986 milijard kubičnih metrov. Zaradi povečane porabe v Indiji, ZDA in Nemčiji pa je letos pričakovati nekoliko več povpraševanja po nafti, napoveduje Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Na zmerno rast svetovnega trga z zemeljskim plinom bo po ugotovitvah IEA, kot jih povzema francoska tiskovna agencija AFP, prispevalo povpraševanje iz Kitajske (40 odstotkov). Tam poskušajo z nadomeščanjem premoga s plinom v industriji izboljšati kakovost zraka.

Industrijsko povpraševanje sicer predstavlja glavni vir za povečano rast uporabe zemeljskega plina in se bo na letni ravni povečalo za 2,9 odstotka. Povpraševanje na Bližnjem vzhodu pa se bo tudi zaradi širitve energetsko invazivne kemične, aluminijeve in jeklarske industrije povečalo za 2,4 odstotka letno.

K rasti zalog bodo s svojim "izjemnim prilagajanjem in fleksibilnostjo" v plinskem sektorju in v nižjem cenovnem okolju prispevale ZDA, in sicer skoraj 40 odstotkov. Do leta 2022 bo več kot 20 odstotkov svetovne proizvodnje zemeljskega plina oz. približno 890 milijard kubičnih metrov iz ZDA.

IEA za letos napoveduje tudi rast svetovnega povpraševanja po nafti. V drugem četrtletju je prišlo do "dramatičnega pospeška" rasti povpraševanja predvsem zaradi povpraševanja v Indiji, ZDA in Nemčiji, in sicer na 1,4 milijona 159-litrskih sodov na dan.

Celotno povpraševanje po nafti naj bi letos doseglo 98 milijonov sodov na dan. Naslednje leto pa naj bi se povečalo na približno 99,4 milijonov 159-litrskih sodov na dan.

IEA je ob tem pozvala k potrpežljivosti do dogovora držav članic Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) za zmanjšanje proizvodnje nafte. Nekateri opazovalci namreč menijo, da t. i. "rebalansiranje" trga in posledično dvig cen traja predolgo, da se uresniči.

Članice Opeca so se dogovorile, da bodo za šest mesecev - od začetka letošnjega leta - omejile svojo proizvodnjo z namenom zmanjšanja presežne ponudbe na trgu in zvišanja cen. Številne proizvajalke nafte, ki niso članice kartela, na čelu z Rusijo, so se priključile tej pobudi. To so sklenili podaljšati, in sicer do marca 2018. Trenutno stanje pa bodo 24. julija preučili na srečanju v Sankt-Peterburgu.

IEA je ta teden na svetovnem kongresu o nafti v Istanbulu predstavila tudi poročilo, v katerem je izpostavila, da se bodo investicije v naftnem in plinskem sektorju po občutnem padcu v minulih dveh letih letos nekoliko okrepile. Njen izvršni direktor Fatih Birol je sicer opozoril, da izboljšanje ne bo tako veliko, kot pričakujejo nekateri analitiki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek