REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Washingtonu zasedajo predstavniki članic koalicije proti Islamski državi

V Washingtonu zasedajo predstavniki članic koalicije proti Islamski državiVir: Wikimedia

V prestolnici ZDA se je v torek začelo zasedanje predstavnikov držav članic mednarodne koalicije v boju proti Islamski državi (IS). Srečanje se nadaljuje danes z delavnicami predstavnikov 72 držav, med njimi tudi Slovenije, končalo pa se bo v četrtek s srečanjem višjih diplomatov tako imenovane majhne skupine znotraj koalicije.

Srečanja in sestanki potekajo na State Departmentu, od koder so v torek sporočili, da do aktivnosti prihaja v ključnem trenutku po osvoboditvi Mosula v Iraku. Delovne skupine o stabilizaciji, podpori, boju proti terorističnim financam, tujim terorističnim bojevnikom in o zavračanju sporočil teroristov bodo ocenile napredek ter razpravljale o nadgradnji.

Delavnice predstavnikov 72 držav bodo potekale danes ves dan, majhna skupina, v kateri je 30 ključnih držav koalicije, pa bo v četrtek postavila bodoče prioritete po napredku v sirski Raki in iraškem Mosulu ter usklajevala prizadevanja za dokončni poraz IS. V imenu ZDA bo navzoče pozdravil posebni odposlanec predsednika ZDA za boj proti IS Brett McGurk. To je edini del zasedanj, ki bo odprt za javnost.

Z ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da bodo na zasedanju delovnih skupin in na konferenci koalicije sodelovali tudi predstavniki Slovenije, ki je članica delovne skupine za tuje teroristične borce. To skupino vodijo Kuvajt, Nizozemska in Turčija, osredotočila pa se bo na povratnike, ki predstavljajo posebno varnostno tveganje, ker se po daljši izpostavljenosti indoktrinaciji, nasilju in vojaškem usposabljanju v slabem psihofizičnem stanju vračajo v svoje domovine.

Govorili bodo o izzivih pri zbiranju dokazov za kazenski pregon terorističnih borcev, pri tem pa so pomembni tudi programi de-radikalizacije in reintegracije v družbo. Predstavljene bodo dejavnosti Slovenije na področju boja proti terorizmu, nasilnemu ekstremizmu in radikalizaciji, kot je dopolnitev kazenskega zakonika v skladu s ključnimi zahtevami Sveta Evrope in EU v zvezi s potovanji teroristov, financiranjem terorizma, pridobivanjem orožja za terorizem, usposabljanjem za terorizem in podobno.

Slovenija v koaliciji sodeluje od leta 2014, v njej pa so skoraj vse članice zveze Nato in EU. Slovenija je lani okrepila svojo prisotnost v okviru koalicije s ciljem prispevati k dolgoročni stabilnosti in izgradnji varnostnih zmogljivosti Iraka. Med aktivnostmi Slovenije je še posebej pomembna njena pobuda za naslavljanje izzivov terorizma, radikalizacije in nasilnega ekstremizma na Zahodnem Balkanu. Omenjena pobuda je postala izhodišče za pristop EU do Zahodnega Balkana.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek