REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenski rokometaši zapravili prvo zaključno žogo v Parizu

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v polfinalu svetovnega prvenstva v Franciji danes v Parizu izgubila z domačo izbrano vrsto s 25:31 (12:15).

* Accorhotels Arena, gledalcev 15.700, sodnika: Geipel in Helbig (oba Nemčija).
* Francija: Gerard, Omeyer, Remili 6, Nyokas, Narcisse 4, N. Karabatić 3, Mahe 4 (1), N'Guessan 2, Accambray, Abalo 2, Sorhaindo 1, Guigou, Fabregas 3, Dipanda 1, Porte 5.
* Slovenija: Skok, Lesjak, Blagotinšek 1, Henigman, Marguč 3, Kavtičnik 2, Janc 3, Dolenec 5 (3), Cingesar 3, Poteko, Kodrin, Gaber 3, Bezjak 2, Grebenc 2, Zarabec 1, Mačkovšek.
* Sedemmetrovke: Francija 2 (1), Slovenija 3 (3).
* Izključitve: Francija 6, Slovenija 4 minute.
* Rdeč karton: /.

Slovenski rokometaši so resda izgubili današnjo polfinalno tekmo proti Francozom, a še vedno imajo možnosti, da se dokopljejo do svoje prve kolajne na svetovnih prvenstvih. Pred štirimi leti v Barceloni se jim ni izšlo, po polfinalnem porazu proti Špancem so v tekmi za tretje mesto nato morali priznati premoč Hrvatom, v soboto, 28. januarja, pa jih v osrednji pariški dvorani čaka obračun s poraženci petkovega drugega polfinalnega dvoboja med Norvežani in Hrvati.

Slovenci so enega največjih posladkov letošnjega zaključnega turnirja začeli nekoliko sramežljivo, kot da so se ustrašili izjemnega vzdušja in več kot 15.000 gledalcev v pariški dvorani Bercy. Uvodna postava - na vratih Matevž Skok, krilna igralca Darko Cingesar in Gašper Marguč, krožni napadalec Matej Gaber, zunanji igralci Miha Zarabec, Jure Dolenec in Borut Mačkovšek, slednja sta v obrambi menjala Vid Kavtičnik in Vid Poteko - nikakor ni našla načina, da prelisiči visok francoski obrambni blok, v uvodnih sedmih minutah je naredila kar tri prekrške v napadu.

Težave je imela tudi v obrambi, postavitev 6-0 so "Les Bleus" uvodoma dokaj zlahka prebijali in izbrance slovenskega selektorja Veselina Vujovića že po enajstih minutah igre pahnili v kar visok zaostanek štirih golov (2:6).

Slovenska igra je nekoliko boljše obrise začela dobivati po kakovostnem dvigu svoje obrambe, med 11. in 14. minuto je izpeljala tri bliskovite protinapade, po dveh golih Marguča in enega Cingesarja pa je bila tekma v 14. minuti znova povsem odprta (5:6).

Slovenski rokometaši so uvodoma dobro zaustavili nekatere francoske zvezdnike, Nikola Karabatić (prvi gol je dosegel šele v 36. minuti) in Daniel Narcisse sta bila pod njihovim nadzorom, razmahnili pa so se njihovi manj razvpiti soigralci. Predvsem navdahnjen je bil Valentin Porte, ki je v uvodnih dvajsetih minutah dosegel štiri zadetke.

Vujović je v prvem polčasu ogromno menjal, na igrišče nista stopila le vratar Urban Lesjak in Tilen Kodrin, s permanentnim dovajanjem spočitih igralcev pa je skušal držati korak s telesno izjemno močnimi Francozi, ki pa so v prvem polčasu vendarle imeli vse pod nadzorom. Slovenski rokometaši so v prvi polovici tekme največ zaostajali za pet golov (8:13 in 10:15), na velik odmor pa so se podali s sprejemljivim zaostankom treh golov (12:15).

Slovenski rokometaši so se v drugem polčasu trudili po najboljših močeh in skušali dohiteti imenitne gostitelje, a pravega rezultatskega stika z njimi vendarle niso našli. Gostitelji so pridoma izkoriščali svoje prednosti v telesni moči in s svojo "surovo silo" lomili slovenski centralni blok. V 46. minuti so zaostali za šest golov (19:25), po Vujovićevi minuti odmora pa so se z dvema goloma Cingesarja približali na štiri gole (21:25).

Nadaljnji slovenski poskusi s sedmimi igralci na postavljeno francosko obrambo niso obrodili sadov, njihove zadnje poskuse po prevratu pa so gostitelji zlahka odbili.

Slovenski rokometaši so danes zapravili prvo zaključno žogo, drugo pa bodo imeli na voljo v soboto ob 20.45 uri, ko jim bodo na nasprotni strani igrišča stali osmoljenci petkovega drugega polfinalnega obračuna med Norvežani in Hrvati. Vujovićevi izbranci bodo na tej tekmi imeli vsaj eno izrazito prednost v primerjavi s svojimi tekmeci. To bo dan premora, kar je - po skoraj tritedenskem napornem turnirju in osmih odigranih tekmah - lahko velikega pomena.