REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Niekerk z zmago na 400 m začel pot do dvojne svetovne krone v Londonu

Niekerk z zmago na 400 m začel pot do dvojne svetovne krone v Londonu Wayde Van Niekerk. Vir: You Tube

Peti dan 16. svetovnega prvenstva v atletiki v Londonu so podelili pet kompletov medalj, poleg meta kopja, kjer je slavila češka svetovna rekorderka Barbora Špotakova, je Južnoafričan Wayde van Niekerk ubranil naslov; olimpijski zmagovalec in svetovni rekorder je tako uspešno začel svojo pohod na dve zlati medalji; tekel bo še na 200 m.

Špotakova je svoj drugi svetovni naslov osvojila po desetih letih, edina slovenska finalistka tega SP, 35-letna Martina Ratej, pa je nastop končala na devetem mestu in ostaja brez odličja na velikih tekmovanjih. Poleg najbolj izkušene je nastopila je tudi najmlajša v sedemčlanski slovenski odpravi in bila 21. v polfinalu na 400 m ovire, kar je bil nenadejan nastop 19-letne aktualne mladinske evropske podprvakinje.

Naslove svetovnih prvakov so osvojili še na 800 m Francoz Pierre-Amboise Bosse (1:44,67), v skoku palico Američan Sam Hendricks (5,95 m), na 3000 m zapreke pa Kenijec Conseslus Kipruto (8:14,12).

Petindvajsetletni Wayde van Niekerk je potrdil, da je najboljši tekač sveta zadnjega obdobja v teku na stadionski krog. Brez težav je osvojil zlato in je lahko na koncu zaradi izjemne prednosti izjemno popustil, da bi s časom 43,98 Stevena Gardinerja iz Bahamov, ki je bil drugi, ušel za 43 stotink, bron pa je osvojil Katarec Abdalelah Haroun (44,48). Če bo van Niekerk zlat tudi na 200 m, bo s tem ponovil uspeh velikega Američana Michaela Johnsona iz SP leta 1995.

Bocvanski predstavnik Isaac Makwala ni nastopil zaradi težav z želodcem, je objavila Mednarodna atletska zveza. Makwala je v London prišel s tretjim najboljšim časom sezone, v večernem finalu pa bi moral biti glavni tekmec van Niekerka. Makwala ni tekmoval niti v ponedeljkovih kvalifikacijah na 200 metrov, čeprav ima z 19,77 sekunde najboljši čas sezone.

Van Niekerkov vrstnik po letih Bosse je zmagal na 800 m, 28 stotink je zaostal dvakratni evropski prvak Poljak Adam Kszczot, ki je do srebra prišel v samem zaključku, ko je napredoval iz šestega na drugo mesto. Kenijec Kipyegon Bett je za bron tekel 1:45,21 in je bil na svoji prvi veliki tekmi štiri stotinke pred domačinom, Britancem Kylejem Langfordom. Bosse je s finišem v zadnjih 200 m po sedmem mestu na SP v Moskvi 2013, petem v Pekingu 2015 in četrtem na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru prišel do prvega velikega članskega odličja.

Dvaindvajsetletni Kipruto je poskrbel, da je Kenija na 3000 m zapreke na SP slavila štirinajstič v nizu, od Tokia 1991. Obenem je olimpijskemu naslovu dodal še svetovnega. Pred njim je 35-letni Ezekiel Kemboi, tokrat šele 11., slavil na prejšnjih štirih SP, Kipruto pa je bil za njim drugi v Moskvi 2013 in Pekingu 2015. Srebro je z 8:14,49 osvojil Maročan Soufiane Elbakkali, lastnik izida sezone na svetu in olimpijski podprvak Američan Evan Jager pa je bil tretji (8:15,53).

Štiriindvajsetletni Kendricks (24) je za šest cm ugnal Poljaka Piotra Liska in Francoza Renauda Lavillenieja. Slednji je najboljši na svetu po dosežkih od leta 2012, vendar do svetovnega naslova ob vseh drugih zmagah, tudi na OI, nikakor ne more. Osvoji je četrto bronasto medaljo, ima pa še srebro iz Moskve 2013. Branilec naslova Kanadčan Shawnacy Barber je s 5,65 m končal na osmem mestu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.