REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prenosi mobilnih številk v Sloveniji v vzponu

Prenosi mobilnih številk v Sloveniji v vzponu

Število prenosov mobilnih telefonskih številk med ponudniki v Sloveniji je v zadnjem obdobju v vzponu. V drugem četrtletju letošnjega leta je število prenosov doseglo najvišjo raven od uvedbe prenosljivosti leta 2006, saj je po podatkih regulatorja v tem obdobju svojo mobilno številko preneslo 64.489 uporabnikov.

V prvi polovici letošnjega leta je tako bilo med ponudniki storitev mobilne telefonije prenesenih skoraj 125.000 številk, kar je več kot v celotnem letu 2015, ki je doslej veljalo za leto z največ prenosi, kažejo podatki Agencije za komunikacijske storitve in omrežja (Akos).

Po pojasnilih analitika Marka Derče samo število prenosov še ne predstavlja večjega premika uporabnikov med ponudniki, je pa porast znak, da trg mobilnih komunikacij postopoma dozoreva.

Skupno število prenosov v prvi polovici leta predstavlja približno pet odstotkov vseh uporabnikov storitev mobilne telefonije v Sloveniji. Od tega je določen delež t.i. nelojalnih kupcev, ki se odzivajo samo na ceno in ne gledajo na druge elemente ponudbe, kot so kakovost storitev, pravi Derča, ki je podpredsednik svetovalnega podjetja AT Kearney svetovanje.

Kljub temu pa zadnji trendi kažejo, da uporabniki "poznajo trg, poznajo ponudnike in hitreje reagirajo na spremembe v ponudbi".

Prenos telefonskih številk je bil uveden z začetkom leta 2006 kot del ukrepov za večjo konkurenčnost na trgu elektronskih komunikacij. Po podatkih Akosa je do konca drugega četrtletja 2016 bilo prenesenih skupno 885.810 mobilnih številk.

Derča ocenjuje, da se bo stopnjevanje prenosov številk med ponudniki mobilnih storitev nadaljevalo tudi v prihodnje, še posebej ker je pričakovati, da bodo obstoječi ponudniki mobilnih storitev še dodatno razširili ponudbo tudi na segmente izven komunikacij, kot so finančne, energetske, zavarovalniške, zdravstvene, prodajne in druge storitve.

Vendar bo takšna konvergenca različnih storitev lahko na koncu pripeljala do tega, da bodo uporabniki težje zamenjali ponudnika, ker bodo vezani na širši nabor storitev. "To mora tudi biti odgovor ponudnikov na potencialne cenovne vojne, ki jih poizkušajo uveljavljati nekateri operaterji in v katerih na koncu izgubijo uporabniki, ker je manj denarja za vlaganje v infrastrukturo," je še ocenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek