petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Mobilne naprave vse bolj priljubljene kot plačilno sredstvo
Večina potrošnikov Srednje in Vzhodne Evrope za plačevanje že uporablja digitalne aplikacije, 80 odstotkov pa svojo mobilno napravo (tablico ali telefon) razume kot plačilno sredstvo, ki jim je bližje od tradicionalnih kartic, kaže raziskava Martercarda. Temu so bolj naklonjeni kot potrošniki v državah Zahodne Evrope.
Raziskava, ki je potekala v desetih državah Srednje in Vzhodne Evrope, tudi v Sloveniji, kaže, da je splošna naklonjenost digitalizaciji malce večja kot v državah Zahodne Evrope.
Večina potrošnikov (70 odstotkov) je zadovoljnih s procesom digitalizacije in menijo, da je njen vpliv na področje inovacije dober, s čimer se v tolikšni meri ne bi strinjali potrošniki držav Zahodne Evrope, so sporočili iz Mastercarda.
Tako kot drugod po svetu so tudi potrošniki Srednje in Vzhodne Evrope "prilepljeni" na svoje pametne telefone. Med tednom ga v povprečju uporabljajo kar 4,1 ure na dan. V Zahodni Evropi je to povprečje 3,3 ure. Bolgari so najbolj zagreti uporabniki svojih pametnih telefonov, saj jih med tednom povprečno uporabljajo pet ur na dan.
Poleg klasičnih funkcij, kot je na primer elektronska pošta, spletne iskalnike uporablja 90 odstotkov vprašanih potrošnikov iz držav Srednje in Vzhodne Evrope. Priljubljene so tudi aplikacije za družbene medije, aplikacije za pošiljanje kratkih sporočil in spletno nakupovanje.
Med vprašanimi jih 80 odstotkov meni, da je na področjih mreženja, potovanj, nakupovanja in finančnih storitev na voljo že zadostno število inovativnih rešitev, napredne digitalne storitve pa pogrešajo na področjih zdravja, izobraževanja in javnega prevoza.
Raziskava hkrati ugotavlja, da je pri aplikacijah za plačevanje še najbolj dobrodošla možnost plačevanja računov. V državah, kjer je tovrstno plačevanje že mogoče, ga uporablja kar 60 odstotkov posameznikov.