sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Združeni narodi pozivajo k ukrepanju glede sistematične represije v Venezueli
Združeni narodi v svojem najnovejšem poročilu ugotavljajo, da obseg kršenja pravic protestnikov v Venezueli kaže na sistematično politiko represije z namenom širjenja strahu med prebivalci. Mednarodno skupnost zato pozivajo k ukrepanju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Obseg kršitev pravic kaže na usmerjenost države k zatiranju političnih nasprotnikov in sejanja strahu med prebivalstvom z namenom omejevanja protestov na račun pravic in svoboščin državljanov, navaja poročilo komisariata ZN za človekove pravice.
"Splošna in sistematična uporaba prekomerne sile med protesti in samovoljno zadrževanje protestnikov ter domnevnih političnih nasprotnikov kažeta, da ni šlo za nezakonita in brezobzirna dejanja posameznih predstavnikov oblasti."
V Venezueli, ki se spopada s hudo gospodarsko krizo, ki je že pripeljala do pomanjkanja osnovnih dobrin, na ulicah že mesece potekajo protesti proti predsedniku Nicolasu Manduru. V njih je po navedbah tožilstva umrlo že 125 ljudi.
V današnjem poročilu ZN krivdo za smrt vsaj 73 protestnikov pripisujejo varnostnim silam in provladnim skupinam.
Visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid Al Hussein je poudaril, da je komisariat zaznal tudi "resne postopkovne kršitve in vzorce trpinčenja oz. v nekaterih primerih celo mučenja".
Venezuelske oblasti naj bi namreč pri obračunavanju s protestniki uporabljale elektrošoke, fizično silo, dušenje ter grožnje s spolnim nasiljem in smrtjo.
Zeid je večkrat zaprosil Venezuelo za dovoljenje za preiskavo situacije v državi, vendar odgovora ni prejel, zato je posebno ekipo zadolžil za spremljanje dogodkov na daljavo.
Preiskovalci so med 6. junijem in 31 Julijem opravili 135 pogovorov z žrtvami in njihovimi družinami, pričami, organizacijami civilne družbe, novinarji, odvetniki, zdravniki in drugimi.
V začetku meseca so objavili prve ugotovitve o sistemskem kršenju pravic in pretirani uporabi sile nad protestniki ter kršenju pravice do zborovanja.
V Venezueli je bilo od 1. aprila pridržanih več kot 5000 ljudi, konec julija pa naj bi jih bilo v priporu še več kot 1000.
ZN so opozorili tudi na večkratne napade na novinarje in predstavnike medijev z namenom preprečevanja poročanja o protestih.
V zadnjih tednih je protestov, pridržanj in smrti sicer manj, vendar ZN skrbijo poskusi kriminalizacije politične opozicije. Venezuelska nova ustavodajna skupščina je na primer v torek napovedala sojenja za izdajstvo za opozicijske voditelje, ki naj bi podpirali gospodarske sankcije, ki so jih proti Venezueli uvedle ZDA. Zeid je bil kritičen tudi do novoustanovljene "komisije za resnico".
Komisariat v poročilu poziva Svet ZN za človekove pravice naj "razmisli o ukrepih za preprečitev poslabšanja situacije na področju človekovih pravic" v Venezueli, ki ima trenutno prav tako sedež v svetu.