petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Tudi zadnji od štirih obtoženih v aferi množičnega predpisovanja psihoaktivnih zdravil krivde ni priznal
Okrožno sodišče v Ljubljani je danes izpeljalo predobravnavni narok še za zadnjega od štirih obtoženih v aferi množičnega predpisovanja in preprodaje psihoaktivnih zdravil, Mersada Smajlovića iz Trbovelj. Tudi on enako kot preostali trije soobtoženi krivde ni priznal. Sodil mu bo sodnik posameznik.
Glavni obtoženi v zadevi je sicer nekdanji splošni zdravnik Franc Grošelj, ki naj bi posameznikom, med katerimi naj bi bil tudi Smajlović, predpisoval recepte za veliko količino psihoaktivnih zdravil, ti pa naj bi ta nato delno porabili zase, ostala pa prodali.
Smajlovića obtožnica bremeni, da je v letih od 2012 do 2014 na podlagi receptov, ki naj bi mu jih izdal Grošelj, v različnih lekarnah kupil 12.740 tablet različnih psihoaktivnih zdravil (apaurin, helex, sanval ipd.), od katerih naj bi jih nato del zaužil sam, ostala pa prodal.
Obtoženi Smajlović je danes krivdo za kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa z drogami zanikal, kar pomeni, da bo zdaj stekla glavna obravnava. Enako kot soobtoženi je izrazil željo, da mu sodi sodnik posameznik.
Na narok so Smajlovića danes privedli policisti, saj ga sodišču dolgo časa ni uspelo izslediti. Po prvotnih informacijah naj bi odšel v Bosno in Hercegovino, nazadnje pa se je izkazalo, da se nahaja v domačih Trbovljah. Sodnica Ana Testen ga je danes podučila, da ga zopet čaka policijska privedba, če se prihodnjih obravnav ne bo udeležil, v skrajnem primeru pa lahko tudi pripor.
Trboveljski policisti so sume zlorab psihoaktivnih snovi začeli preiskovati konec leta 2013 na podlagi informacij občanov. Ugotovili so, da omenjena zdravila prihajajo na trg predvsem na podlagi belih receptov, ki jih vsi bolniki dobijo pri istem zdravniku.
Število receptov za psihoaktivna zdravila, ki naj bi jih izdal Grošelj, je krepko presegalo državno povprečje države. To povprečje za leto 2013 je bilo štiri bele recepte na zdravnika, medtem ko naj bi jih Grošelj tistega leta izdal kar 993.
Po podatkih kriminalistov je Grošelj bolnikom, ki so bili večinoma zasvojenci, vključeni v metadonski program, recepte tudi zaračunaval, in sicer po pet do 50 evrov, kar naj bi mu prineslo več tisočakov premoženjske koristi.
Grošlja, ki je nekaj tednov po razkritju afere vrnil zdravniško licenco, obtožnica tako bremeni kaznivega dejanja omogočanja uživanja prepovedanih drog, preostale soobtožene pa kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa z drogami.