REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Potres v Turčiji in Grčiji zahteval dve življenji, več kot 470 poškodovanih

Potres v Turčiji in Grčiji zahteval dve življenji, več kot 470 poškodovanih

Grško otočje Dodekanez in egejsko obalo Turčije je ponoči stresel potres z magnitudo 6,7, ki je na grškem otoku Kos zahteval tudi dve smrtni žrtvi. Gre za turškega in švedskega državljana. Po zadnjih podatkih je bilo na Kosu poškodovanih 115 ljudi, v turškem mestu Bodrum pa 358. EU je Ankari in Atenam ponudila podporo.

Epicenter potresa je bil v globini desetih kilometrov in približno 10,3 kilometra južno od turškega letovišča Bodrum ter 16,2 kilometra vzhodno od otoka Kos. Tla so se zatresla ob 1.31 po lokalnem času. Potresu naj bi sledilo več popotresnih sunkov.

Na Kosu je potres zahteval najmanj dve smrtni žrtvi, 115 oseb je poškodovanih. Oba mrtva sta turista, gre pa za državljana Turčije in Švedske, so sporočile lokalne oblasti. Predstavnik bolnišnice na otoku je povedal, da sta obe osebi umrli, ko se je nanju zrušila streha nekega bara v središču mesta.

Švedsko zunanje ministrstvo je kasneje potrdilo smrt švedskega državljana. Dodali so, da gre za moškega, starega med 20 in 30 let, ki je bil iz osrednje Švedske. Prav tako naj bi bilo v potresu poškodovanih še nekaj švedskih državljanov.

S Kosa, kjer naj bi potres največ škode povzročil v središču istoimenskega mesta, poročajo tudi o manjšem cunamiju, ki je v mestu dosegel pristanišče za jahte. Letališče na otoku v potresu ni bilo poškodovano, zamude pa so možne pri vožnji s trajektom.

V turškem Bodrumu je bilo medtem v potresu ranjenih 358 ljudi, 272 so jih morali odpeljati v bolnišnico, vendar ne gre za hujše poškodbe. O smrtnih žrtvah iz Turčije ne poročajo.

Po poročanju turškega časnika Hurriyet so z grških otokov po potresu evakuirali kakih 200 turških državljanov.

V Bodrumu so morali evakuirati tamkajšnjo bolnišnico zaradi razpok na stavbi. Po besedah tamkajšnjega župana Mehmeta Kocadona je bila največja težava po potresu izpad električne energije v posameznih delih mesta. Nekaj škode je utrpela tudi bodrumska mošeja. Blizu mesta pa so visoki valovali poplavili cesto in vozila.

Tresenje tal so čutili tudi v tretjem največjem turškem mestu Izmir, ki je severno od Bodruma, ter na grškem otoku Rodos. Turške oblasti so prebivalce prizadetih območij pozvale k opreznosti.

S slovenskega ministrstva so sporočili, da v potresu med žrtvami in najbolj poškodovanimi osebami, ki so jih odpeljali v bolnišnice, ni slovenskih državljanov.

Slovenski turist Andrej Maver, ki dopustuje na Kosu, je za STA povedal, da med potresom sprva sploh niso dobro vedeli, kaj se dogaja. "Potres je bil močan. Vsakih 15 minut do pol ure so sledili ne tako močni popotresni sunki. Stalno je treslo in zibalo," je dejal. Kot je dodal, so noč kljub dogajanju prespali mirno.

Povedal je še, da se je veliko ljudi zaradi varnosti zadrževalo na cesti, nekateri so se odločili noč preživeti na prostem. "Nekateri so spali kar na ležalnikih," je pojasnil. Situacija se je po njegovih beseda zjutraj umirila.

Evropska komisija je medtem Grčiji in Turčiji ponudila podporo. "EU je pripravljena v polnosti pomagati," je danes v Bruslju povedal evropski komisar za krizno upravljanje Hristos Stilianides.

Center za krizno upravljanje po komisarjevih besedah spremlja razmere in lahko načeloma takoj začne sodelovati. Atenam in Ankari je ponudil tudi uporabo satelitskih fotografij službe za krizno upravljanje Copernicus, na podlagi katerih bi lahko ugotovili nastalo škodo.

Sredi junija letos so se tresla tla na grških otokih Lezbos in Ios ter pred zahodno obalo Turčije. Na Lezbosu je potres zahteval smrtno žrtev in poškodoval številne hiše.

V evropskem prostoru so potresi najpogostejši v Grčiji, južni delih Balkana ter na zahodu Turčije. Tla se pogosto tresejo tudi v Italiji in na zahodu Balkana. Večina hujših potresov na evropskih tleh se zgodi na območju v bližini stika Afriške in Evropske tektonske plošče.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek