nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
ZDA se želijo znova pogajati o prostotrgovinskem sporazumu z Južno Korejo
ZDA so danes uradno oznanile, da se želijo znova pogajati o prostotrgovinskem sporazumu z Južno Korejo. Ta je začel veljati marca 2012, Washington pa pravi, da se je ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj s to državo od takrat več kot podvojil. Po ocenah analitikov gre za novo protekcionistično potezo ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Ameriški trgovinski predstavnik Robert Lighthizer, veteran trgovinskih pogajanj še iz časov ameriškega predsednika Ronalda Reagana, je v izjavi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP navedel, da je sklical sejo mešane komisije. Na njej naj bi "začeli postopek pogajanj za odpravo ovir za ameriško trgovino in obravnavali potrebna dopolnila k sporazumu".
Komisija naj bi se sestala avgusta v Washingtonu.
Iz Washingtona so ob tem sporočili, da je ameriški trgovinski primanjkljaj z Južno Korejo leta 2011 znašal 13,2 milijarde dolarjev (11,4 milijarde evrov), lani pa 27,6 milijarde dolarjev (23,9 milijarde evrov). Seul je oceno za lani postavil pri 23,2 milijarde dolarjev.
Trump je prostotrgovinski sporazum z Južno Korejo že pred časom označil za groznega in se zavzel za bolj uravnotežen trgovinski odnos. ZDA po Lighthizerjevih besedah namreč ugotavljajo, da imajo določeni ameriški izvozni izdelki težave pri vstopu na južnokorejski trg.
Seul se je na ameriške zahteve odzval skeptično. Ministri za trgovino, industrijo in energetiko so v skupni izjavi poudarili, da je sporazum mogoče spremeniti samo z obojestranskim dogovorom. "V prvi vrsti bi morali analizirati in ovrednotiti vplive sporazuma ter ugotoviti, ali ga sploh gre kriviti za trgovinsko neravnotežje," so dodali.
Trumpova administracija je že maja napovedala odločen boj za znižanje zunanjetrgovinskega primanjkljaja. Tako je med drugim začela ponovna pogajanja o severnoameriškem sporazumu o prosti trgovini (Nafta) s Kanado in Mehiko.
Po navedbah ameriškega ministra za trgovino Wilburja Rossa ZDA sicer ne iščejo trgovinskih sporov z nikomer.