REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA pomemben izvozni trg za evropske jeklarje in proizvajalce aluminija

ZDA pomemben izvozni trg za evropske jeklarje in proizvajalce aluminijaVIR: Profimedia

Evropska jeklarska industrija in proizvajalci aluminija večino prihodkov ustvarijo na domačem, evropskem trgu. Med izvoznimi partnericami pa so ena pomembnejših ZDA, ki grozijo z uvedbo carin na uvoz jekla in aluminija, kar skrbi evropske proizvajalce. Ti so v 11 mesecih lanskega leta v ZDA med drugim izvozili pet milijonov ton jekla.

Evropska jeklarska industrija letno ustvari 170 milijard evrov prometa in neposredno zaposluje 320.000 ljudi, ki vsako leto proizvedejo povprečno 170 milijonov ton jekla.

Evropska jeklarska industrija letno ustvari 170 milijard evrov prometa in neposredno zaposluje 320.000 ljudi, ki vsako leto proizvedejo povprečno 170 milijonov ton jekla. Več kot 500 tovarn v 22 državah EU posredno delo omogoča še več milijonom Evropejcem, kažejo podatki združenja evropskih jeklarjev Eurofer.

Države EU so lani po prvih ocenah porabile 160 milijonov ton jekla, kar je tri milijone več kot predlani in 39 milijonov več kot leta 2009. Po napovedih bo povpraševanje v prihodnjih letih še naprej raslo.

Izvoz največji v Turčijo in Severno Ameriko

Za evropsko jeklarsko industrijo je velikega pomena izvoz jekla, ki je lani po podatkih Evropske komisije dosegel 46,9 milijona ton, kar je za približno odstotek več kot predlani. Vrednostno je bilo to 28,7 milijarde evrov.

Ključni partnerici na tem področju sta bili lani Turčija in Severna Amerika. V ZDA, kjer je predsednik Donald Trump v četrtek napovedal uvedbo 25-odstotne carine na uvoz jekla in 10-odstotne carine na uvoz aluminija, so evropske države lani izvozile 4,9 milijona ton jekla v skupni vrednosti 4,7 milijarde evrov.

Med izvoznicami prednjači Nemčija, katere jeklo je po uradnih podatkih ameriške vlade leta 2016 predstavljalo štiri odstotke skupnega ameriškega uvoza te železove zlitine. To je sicer 1,2 odstotne točke manj kot leta 2015.

Slovenski jeklarji so po podatkih republiškega statističnega urada lani izvozili skupno za slabih 930 milijonov evrov jekla in železa ter za dobrih 930 milijonov evrov aluminija. 

Zunanjetrgovinski primanjkljaj EU na področju jeklarstva je bil v prvih 11 mesecih pri povprečno 870 kilotonah mesečno, kar je 43 kiloton manj od mesečnega povprečja leta 2016.

Izvoz aluminija je obsegal 3,2 milijona ton, od tega slabih 353.000 ton v ZDA.

Slovenski jeklarji so po podatkih republiškega statističnega urada lani izvozili skupno za slabih 930 milijonov evrov jekla in železa ter za dobrih 930 milijonov evrov aluminija. Izvoz v ZDA je v tem obdobju obsegal za skupno 58,5 milijona evrov jekla in železa ter za slabih 11 milijonov evrov aluminija.

Jeklo

Najpomembnejša uvozna partnerica Indija

EU mora jeklo tudi uvažati. Okoli 324 kiloton ga je lani uvozila iz Indije, sledita Turčija (308 kiloton) in Kitajska (293 kiloton). Med pomembnejšimi državami na uvoznem področju so še Južna Koreja (263 kiloton), Rusija (197 kiloton) in Ukrajina (190 kiloton).

Uvoz končnih jeklenih izdelkov iz Indije se je lani skoraj podvojil, močno se je povečal tudi uvoz iz Turčije (za 65 odstotkov). Zmanjšal se je uvoz iz Rusije, Ukrajine in Brazilije, saj je Evropska komisija proti tem državam uvedla protidampinške dajatve.

Največja proizvajalka jekla Kitajska

Daleč največja svetovna proizvajalka jekla je bila po podatkih Svetovnega jeklarskega združenja lani Kitajska, ki ga je proizvedla 832 milijonov ton oziroma 5,7 odstotka več kot predlani.

Daleč največja svetovna proizvajalka jekla je bila po podatkih Svetovnega jeklarskega združenja lani Kitajska, ki ga je proizvedla 832 milijonov ton oziroma 5,7 odstotka več kot predlani. Na drugo mesto se je s 105 milijonov ton uvrstila Japonska, ki je na letni ravni sicer zabeležila 0,1-odstotni padec proizvodnje, na tretje pa Indija (101 milijon ton).

Vse svetovne proizvajalke so lani proizvedle skupno 1,69 milijarde ton jekla.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek