REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA in konservativci odgovorni za krizo: Inflacija v Združenem kraljestvu šla v nebo in dosegla 41-letni maksimum

ZDA in konservativci odgovorni za krizo: Inflacija v Združenem kraljestvu šla v nebo in dosegla 41-letni maksimumZdruženim državam Amerike gre bolje kot ameriškim tekmecem v Evropi. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Potrošniške cene v Veliki Britaniji so se oktobra zvišale za 11,1 odstotka, kar je preseglo najvišjo vrednost v 41 letih in poteptalo najbolj pesimistične napovedi analitikov, medtem ko se država še naprej bori z naraščajočimi stroški hrane, transporta in energije.

Ljudje se sprašujejo, če se kdo še spomni poznih sedemdesetih in začetka osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko si je Velika Britanija morala sposojati denar in so konservativci državo pripeljali na rob propada...

In sedaj se dogaja enako, največjo ceno pa znova plačujejo mali ljudje.

Podatki, ki jih je v sredo objavil britanski Urad za državno statistiko (ONS), kažejo povečanje v razmerju do 40-letnega maksimuma v višini 10,1 odstoka, zabeleženega septembra, in že presegajo napovedi ekonomistov (10,7 odstoka), ki jih je pred tem anketiral Reuters.

Letno zvišanje indeksa cen življenjskih potrebščin (CPI) pripisujejo naraščajočim cenam elektrike, plina in drugih energentov kljub programu zajamčenih cen energije, ki ga je vlada Združenega kraljestva uvedla 1. oktobra.

»Indikativne modelirane ocene inflacije cen življenjskih potrebščin kažejo, da je bila stopnja CPI nazadnje višja oktobra 1981, ko je bila letna stopnja inflacije ocenjena na 11,2 odstotka,« navaja ONS.

Tiste, ki se izgovarjajo na covid-19 in vojno v Ukrajini, češ da sta to glavna krivca za naraščajočo krizo, kritiki opozarjajo, da to ni res, ker vsi vedo, da so slabe razmere rezultat 12-letne vladavine torijcev.

Urad za statistiko je poudaril, da bi se inflacija dvignila na skoraj 13,8 odstoka, če vlada ne bi posredovala in omejila stroškov računov za gospodinjstva glede porabe energije v povprečju na 2500 funtov (okoli 2870 evrov) na letni ravni.

»V zadnjem letu so se cene plina dvignile za skoraj 130 odstotkov, medtem ko so se cene električne energije dvignile za okoli 66 odstotkov,« je v izjavi poudaril glavni ekonomist ONS Grant Fitzner.

Tudi Washington Post poroča (tvit zgoraj), da britanski funt pada, ker kapital beži iz Velike Britanije in išče zatočišče v bolj stabilnih razmerah v ZDA.

Prejšnji teden je britanski Urad za državno statistiko objavil duhamorno napoved, ki je razkrila, da se je britansko gospodarstvo v tretjem četrtletju skrčilo.

Hkrati zadnja projekcija Bank of England razkriva, da se bo recesija nadaljevala najmanj do prve polovice leta 2024.

Medtem ko britanska vlada poskuša za inflacijo in naraščajočo krizo obtožiti Rusijo (in vojno v Ukrajini), analitiki opozarjajo, da sta krizo zagodli administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna in posredniška vojna, ki pod taktirko Washingtona poteka v vzhodni Evropi.

Zato niti ni nenavadno, da inflacijo, skokovit rast cen energije in krizo gospodarstva poganjajo razmere na svetovnem trgu, ki pa so jih v veliki meri ustvarile zahodne države in predvsem ZDA.

Pod črto: Bidnove poteze na svetovnem parketu so res učinkovale - Združenim državam Amerike gre bolje kot ameriškim tekmecem in zaveznikom v Evropi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek