REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V gostinstvu in turizmu želijo urediti plače in delovni čas

V gostinstvu in turizmu želijo urediti plače in delovni časJeff Kubina, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

Delodajalci in sindikati v panogi gostinstva in turizma, ki beleži rekordne rezultate, želijo urediti vprašanje nizkih plač in neenakomernega delovnega časa, kar sta tudi glavna razloga za pomanjkanje interesa za ta poklic in posledično pomanjkanje ustreznega kadra.

Gre za specifično in zelo zahtevno panogo, v kateri se delodajalci soočajo s premalo ustrezno usposobljene delovne sile, kar je med drugim posledica slabih plač in narave dela, za katerega je značilen neenakomeren delovni čas in neprestano delo z ljudmi, sta se na novinarski konferenci danes v Ljubljani - na kateri so predstavili evropsko podprt projekt za krepitev socialnega dialoga v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in Črni gori - strinjala generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole in generalna sekretarka Sindikata gostinstva in turizma Slovenije Karmen Leban.

Napovedala sta skupni projekt, v okviru katerega bi oblikovali nov plačni model v gostinstvu. "Plače gostinskih delavcev so po našem mnenju eden ključnih vzrokov za to, da imamo premalo delavcev v nosilnih poklicih," je dejala Lebanova. Poleg nizkih plač so težava viški ur, ki bi morali biti vsaj plačane, če se že ne morejo izkoristiti, je povedala in dodala, da imajo težave s spoštovanjem pravil glede delovnega časa tudi v podjetjih v lasti države.

Z delom prek delovnega časa je povezana organizacija dela, saj se v dejavnosti dela tudi ob nedeljah, praznikih, ponoči. Smole je dejal, da delodajalci v konicah delavcem ne morejo zagotoviti odmorov skladno z zakonom. Zato si želi, da bi se zakon prilagodil, ampak ne da bi pravice kakorkoli omejeval, pač pa da bi omogočil večjo prožnost.

Zakonske spremembe bi po njegovem mnenju pripomogle tudi k rešitvi prav tako velikega problema v dejavnosti, dela na črno, ki se ga ne da izkoreniniti samo z inšpekcijo, ampak s sistemskim pristopom, večjo prožnostjo pri zaposlovanju.

Posledica pomanjkanja prožnosti pri zaposlovanju in ustrezne delovne sile je tudi veliko študentskega dela v panogi, pri čemer prihaja do kršitev določil, da študentsko delo ne sme 'pokrivati' trajnega dela. Smole poudarja, da ne želijo lažjega odpuščanja - pri tem je kritičen do predlogov v okviru dokumenta Za dostojno delo - ampak zakonska določila, ki bodo upoštevala specifike in jih bodo delodajalci lahko spoštovali ter bodo konkurenčni delodajalcem v drugih državah.

Delodajalci opozarjajo tudi na to, da bi moralo biti v izobraževanju na tem področju več pozornosti namenjene praktičnemu delu, da bi zmanjšali "prepad" med usposobljenostjo kandidatov, ki zaključijo šolanje, in zahtevami delodajalcev.

Za zakonske spremembe bo potreben tripartitni socialni dialog, v panogi pa jih čaka tudi bipartitno dogovarjanje, saj konec prihodnjega leta poteče veljavnost panožne kolektivne pogodbe. Ob tem, ko se plače že štiri leta niso povečale, Lebanova pričakuje, da bodo letos naredili "vsaj en majhen korak" pri plačah in nagrajevanju delavcev, ki so izpeljali uspešno turistično sezono.

V panogi je po podatkih sindikata zaposlenih okoli 28.000 ljudi, pri čemer je večina pogodb, sklenjenih v zadnjih treh letih, za določen čas. V več kot 40 odstotkih vsega dela v panogi pa naj bi šlo za prekarno delo - sezonsko delo, delo s krajšim delovnim časom - in delo na črno. Povprečna plača zaposlenih v gostinstvu je konec julija znašala 1075 evrov bruto oz. okoli 760 evrov neto. Najvišja je v sektorju nastanitev, kjer v povprečju znaša okoli 1200 evrov bruto, najnižja pa za delo v lokalih, bifejih, restavracijah, v povprečju 860 evrov bruto. Sindikat ocenjuje, da je na minimalni plači vsaj 25.000 zaposlenih.

V sindikatu so se po zgledu kolegov iz Irske sicer julija letos vključili v kampanjo Fair Hotels, ki prinaša posebno oznako za hotele, ki zagotavljajo, da pri njih ne prihaja do zaposlovanja na črno. Lebanova upa, da se bodo pridružili vsaj hoteli, ki imajo sklenjene podjetniške kolektivne pogodbe. Kot kaže spletna stran projekta, so doslej kampanjo podprli med drugim Terme Krka, Union hoteli, Sava, Hit Alpinea, Lipica in Adria Ankaran.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek