REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump grozi s carinami, če EU ne bo kupovala več ameriške nafte in plina

Trump grozi s carinami, če EU ne bo kupovala več ameriške nafte in plinaNovoizvoljeni predsednik pravi, da mora blok 27 evropskih držav nadomestiti trgovinski primanjkljaj. Vir: Posnetek zaslona, X

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je Evropsko unijo opozoril, da bodo njen izvoz prizadele ameriške carine, če države članice ne bodo kupovale več ameriške nafte in plina.

»Evropski uniji sem rekel, da morajo nadomestiti svoj ogromen primanjkljaj z Združenimi državami z velikim nakupom naše nafte in plina.

V nasprotnem primeru bodo CARINE do obisti!!!« je dejal Trump na družbenem omrežju Truth (Resnica).

ZDA so največja svetovna proizvajalka surove nafte in največja izvoznica utekočinjenega zemeljskega plina (LNG). Kupci utekočinjenega zemeljskega plina – vključno z EU in Vietnamom – so že razpravljali o nakupu več energije iz ZDA, delno zato, da bi preprečili grožnjo carin.

Primanjkljaj ZDA v trgovini z blagom in storitvami z EU je leta 2022 po podatkih urada ameriškega trgovinskega predstavnika znašal 131,3 milijarde dolarjev, Evropska unija pa se poučena iz izkušenj Trumpovega prvega mandata pripravlja na trgovinsko ofenzivo že od njegove volilne zmage prejšnji mesec.

»Dobro smo pripravljeni na možnost, da bodo stvari z novo ameriško administracijo postale drugačne,« je po srečanju G7 v Italiji konec novembra dejala nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock.

»Če bo nova ameriška administracija zasledovala politiko 'Najprej Amerika' v podnebnih ali trgovinskih sektorjih, bo naš odgovor 'Združena Evropa',« je dodala.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je prejšnji mesec predstavila idejo, da bi uvoz iz ZDA lahko nadomestil porabo ruskega LNG v bloku.

LNG je bila »ena od tem, ki smo se je dotaknili,« je dejala von der Leynova po telefonskem pogovoru s Trumpom.

»Še vedno dobimo veliko LNG preko Rusije, iz Rusije. Zakaj ga ne bi nadomestili z ameriškim LNG, ki je cenejši in nam znižuje cene energije?« je dejala von der Leynova.

ZDA so že zdaj največji dobavitelj utekočinjenega zemeljskega plina v Evropi, vendar uvoz iz Rusije ostaja na drugem mestu. Uradniki EU iščejo načine za zmanjšanje odvisnosti od Moskve, čeprav sta ruski plin in utekočinjeni zemeljski plin večinoma izven obsega sankcij.

EU bo raziskala možne ukrepe, ko bodo voditelji naslednji mesec razpravljali o novem svežnju sankcij, vendar je stroge omejitve še vedno težko doseči, poroča Bloomberg s sklicevanjem na vire.

Kratkoročno ZDA nimajo veliko več zmogljivosti za povečanje dostav LNG.

In ker se LNG prodaja prek dolgoročnih pogodb, bi dodajanje pošiljk v Evropo zahtevalo, da se prvotni kupci plina strinjajo s preusmeritvijo svojih pošiljk v Evropo, kar pa ne bi povečalo količine izvoza ZDA.

Dolgoročno bo večja zmogljivost vključena v desetine projektov v ZDA, ki so trenutno - v pripravi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek