torek, 08. april 2025 leto 30 / št. 098
Strokovnjaki: Ameriške carine ne bodo dosegle želenega učinka, so le poskus ohranitve hegemonije dolarja

David J. Firestein, predsednik in glavni izvršni direktor Fundacije Georgea H. W. Busha za ameriško-kitajske odnose, je dejal, da je presenečen, da administracija nekdanjega ameriškega predsednika Joeja Bidena ni odpravila ali bistveno zmanjšala nekaterih »samouničujočih in potrošnikom škodljivih carin in dajatev, ki uničujejo delovna mesta, ki jih je uvedel« predsednik Donald Trump v svojem prvem mandatu.
Na nedavnem 11. letnem ameriško-kitajskem forumu na univerzi Yale je Firestein dejal, da je imel Trump v svojem prvem mandatu največji trgovinski primanjkljaj v zgodovini ZDA, čeprav je v kampanji napovedoval njegovo zmanjšanje ali odpravo.
»Združene države so v sedmih zaporednih letih od 2018 do 2024, pod Trumpom in Bidenom, imele največji trgovinski primanjkljaj s svetom, kar smo jih kdaj imeli v naši zgodovini, pri čemer je vsako leto preseglo rekord prejšnjega leta,« je dejal Firestein.
»Pomislite na to: Če bi imele carine želeni učinek, zakaj bi jih sedem let po njihovi uvedbi še vedno potrebovali? Odgovor je, da niso imele želenega učinka,« je dejal med panelno razpravo na forumu.
Yanis Varoufakis, ekonomist in nekdanji grški finančni minister, je na panelu foruma dejal, da ameriški delavski in srednji razred nosita glavno breme trgovinske politike Trumpove administracije, ki je osredotočena na carine.
»Trgovinske vojne ne obstajajo. To, kar imamo, so razredne vojne prek trgovine in sankcij,« je dejal.
Trumpove carinske ukrepe je označil za orodje, s katerim želi trgovinske partnerje prisiliti k prevrednotenju njihovih valut v primerjavi z ameriškim dolarjem, to strategijo pa je označil za zadnji poskus ohranitve globalne hegemonije dolarja.
»Ljudje na oblasti vedo, da je Trump iskren vsaj v eni stvari: ZDA nimajo več industrijskih zmogljivosti, da bi se zaščitile, niti za gradnjo jedrskih podmornic, kaj šele hitrih vlakov,« je dejal ekonomist.
»Njihova zadnja strategija je torej ohraniti globalno hegemonijo dolarja še 10, 20 ali celo 30 let, če je le mogoče, ob hkratni devalvaciji dolarja in nadaljnjem pridobivanju rent iz sistema. To je najboljše, kar lahko storijo,« je dodal ekonomist.
»Trump si svet predstavlja kot kolo. V tem modelu je on vozlišče v središču. Ne želi zavezništev. Namesto tega se želi ukvarjati z vsako državo posebej,« je dejal Varoufakis.
Trumpov pristop je preprost: za vse uvaja visoke carine, je dejal Varoufakis. »Zaveda se, da samo s carinami ne bo dosegel svojih ciljev, vendar služijo drugemu namenu: prisiliti vsako državo, da se neposredno pogaja z njim.«