sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Štemberger: Prodaja Cinkarne nestrateškemu investitorju korak nazaj
Prvi mož Ilirike Igor Štemberger meni, da je prodaja Cinkarne Celje nestrateškemu investitorju absolutno korak nazaj. Ponujeno ceno družbe Anatol iz skupine Martens Management za delnico Cinkarne je ob tem označil za prenizko, po njegovem bi se bilo vredno pogajati šele pri ceni 400 do 450 evrov za delnico.
Prevzemnik je za delnico Cinkarne pripravljen odšteti 220 evrov, skupaj s ponujenih 26,52 evra dividende na delnico pa gre za 246,52 evra skupne vrednosti ponudbe delničarjem Cinkarne za delnico. Kot so danes sporočili iz skupine Martens Internetional, to predstavlja premijo v višini 26,1 odstotka glede na povprečno ceno delnice v 12 mesecih.
Cinkarna Celje je po Štembergerjevih besedah trenutno zelo bogato podjetje. "Katerikoli sklad bo v tej transakciji sodeloval, vidi predvsem denar na računu. Pričakovati je tudi zmanjšanje števila zaposlenih in preprodajo strateškemu kupcu, tako kot se je zgodilo s Heliosom," je poudaril Štemberger. Z Martens Management Group je namreč povezan sklad Ring, ki je pred leti kupil, nato pa saniral in prodal domžalsko družbo Helios.
Štemberger je zato ocenil, da je glede na kakovost Cinkarne Celje vsak kupec, ki ni strateg, absolutno korak nazaj, in sicer tako glede razvoja tovarne, zaposlenih, okolja in samega poslovanja podjetja.
Ponudba za delnico družbe Anatol se Štembergerju ne zdi primerna. "Treba je narediti vse, da se najde resen, odgovoren, strateški kupec," je poudaril in ocenil, da bi ta za Cinkarno moral ponuditi ceno med 400 in 450 evrov za delnico. "To bi bila cena, na osnovi katere bi se bilo vredno začeti pogajati," je prepričan.
Delnica Cinkarne Celje, s katero se sicer na Ljubljanski borzi trguje v standardni kotaciji in je uvrščena v indeks SBI TOP, se je sicer danes po objavi prevzemne namere krepko podražila. Pridobila je več kot osem odstotkov in je pri 259 evrih.
Glede današnje rasti cene delnice je Štemberger pojasnil, da vsaka novica o konsolidaciji zbudi upanje za višjo ceno. "Delničarji pa gojijo upanje za vsaj dve možnosti: da ponudnik ceno med pogajanji zviša in da se bo pri tako nizki ponudbi našel še nekdo, ki bi dal nasprotno ponudbo. Če se za podjetje potegujeta dva, je namreč povsem jasno, da se bo cena še zvišala," je dejal.
Največja posamična lastnica Cinkarne Celje je po podatkih za konec leta 2017 Modra zavarovalnica z 20-odstotnim lastniškim deležem. Sledita DUTB s 14,48 odstotka in SDH z 11,41 odstotka. Delež v Cinkarni imata tudi Abanka (1,72 odstotka) in NLB skladi (0,84 odstotka). Država tako posredno obvladuje skoraj polovico Cinkarne. Ostalo lastništvo je precej razpršeno.
"Lastniška struktura Cinkarne je za poznavalce postopkov, ki so špekulanti in po vsej verjetnosti konsolidatorji, naravnost idealna za njihove namene," je še ocenil Štemberger.
Dejal je še, da gre pri nameravanem prevzemu Cinkarne Celje za povsem drugačen položaj kot pri prevzemu Gorenja, kjer je kupec ponudil izjemno visoko ceno, ki je presenetila tako trg kot finančne analitiko in poznavalce panoge. Vsaka visoka ponudba daje dodatno vrednost trgu, dodatno pozornost in dodatne naložbe. "In velja tudi obratno - ko nekdo ponudi zelo malo za premoženje, ki je vredno zelo veliko, to negativno vpliva tako na samo vrednotenje trga kot na investicijske priložnosti na trgu," je dejal in dodal, da ponudba za Cinkarno ne spoštuje ne trga, ne panoge in ne podjetja, ki daje neprimerno več.