REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Stabilen trg dela in domača poraba krepita nemško gospodarstvo

Nemško gospodarstvo se zahvaljujoč stabilnemu trgu dela in dobri domači porabi ponovno krepi. Bruto domači proizvod (BDP) naj bi se letos okrepil za 1,9 odstotka, prihodnje leto za 1,4 odstotka, v letu 2018 pa za 1,6 odstotka, kažejo napovedi petih vodilnih evropskih inštitutov za ekonomske raziskave.

Aprilska napoved je kazala na 1,6-odstotno rast BDP v letošnjem letu, za leto 2017 pa so takrat napovedali 1,5-odstotno rast.

Trg dela je še vedno v dobri kondiciji, kar obenem vzpodbuja zasebno potrošnjo. Javna potrošnja pa se krepi predvsem zaradi povečanega prihoda migrantov. "Domača poraba je tako na splošno zelo močna," je poudaril analitik iz berlinskega inštituta za ekonomske raziskave DIW Ferdinand Fichtner.

Število registriranih brezposelnih se bo prihodnje leto vseeno nekoliko zvišalo, a naj bi ob tem stopnja brezposelnosti vseeno ostala na zgodovinsko nizki ravni pri 6,1 odstotka.

Zviševalo se bo tudi število delodajalcev, prihodnje leto pa naj bi prineslo tudi skoraj pol milijona novih delovnih mest.

Doslej je največ novih delovnih mest prispevala industrija, v letu 2017 pa analitiki pričakujejo porast investicij, pričakuje se tudi krepitev izvoznih podjetij.

Med razlogi za nižjo rast BDP v letu 2017 v primerjavi z letošnjim letom analitiki izpostavljajo manj delovnih dni, ki jih bo imelo prihodnje leto.

Analitiki pa opozarjajo tudi na tveganja, ki jim je nemško gospodarstvo še vedno izpostavljeno. Izstop Velike Britanije iz EU bi lahko imel velik vpliv v prihodnjih letih, saj se negotovost glede prihodnjih odnosov med EU in Veliko Britanijo že dotika tudi gospodarskih odločitev.

V raziskavi sodeluje pet evropskih inštitutov za ekonomske raziskave, in sicer berlinski DIW v sodelovanju z avstrijskim WIFO, münchenski Ifo v sodelovanju s švicarskim KOF, RWI iz Leibnitza v sodelovanju z dunajskim Inštitutom za napredne študije, IWH iz Leibnitza ter Inštitut za svetovno gospodarstvo iz Kiela.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek