REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenski živilci sistemu Agrokor prodajo za preko 500 milijonov evrov

Slovenski živilci sistemu Agrokor prodajo za preko 500 milijonov evrovKoliko Mercatorjev je v Nemčiji?

Slovenski dobavitelji po grobih ocenah Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij Agrokorju, kamor spada tudi Mercator, prodajo za preko 500 milijonov evrov blaga. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar pa meni, da se ocena giblje med 500 in 800 milijoni evrov. Kmetijsko gozdarska zbornica ob težavah Agrokorja opozarja na težave slovenskih kmetov in živilcev.

Agrokor, ki je lastnik Mercatorja od leta 2014, ima težave z likvidnostjo zaradi nagrmadenih dolgov v višini šest milijard evrov, od katerih večina zapade v poplačilo leta 2020. Predstavniki slovenske prehranske industrije za zdaj navajajo, da je njihovo sodelovanje z Mercatorjem stabilno, Mercator pa naj bi pred morebitnimi težavami zaradi Agrokorja do leta 2020 ščitil sporazum z bankami upnicami, ki Agrokorju onemogoča posege v denarni tok.

Na zbornici kmetijskih in živilskih podjetij, ki spada pod okrilje Gospodarske zbornice Slovenije, menijo, da po zelo grobi oceni slovenska živilska in predelovalna industrija v sistem Agrokorja v Sloveniji in drugih državah Balkana letno proda za več kot 500 milijonov evrov.

Podobno oceno je za STA podal Kuhar, ki je dejal, da je slovenskega blaga na hrvaških trgovskih policah Konzuma, Agrokorjevi hčerinski družbi, simbolično malo, z izjemo blagovnih znamk Atlantic grupe kot so argeta in cocta, pa zlati prepečenec iz Žita, Radenska, Donat, tudi Perutnina Ptuj s salamo poli, je pa slednja narejena na Hrvaškem, kjer ima perutnina svoj obrat.

V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije so medtem zaskrbljeni zaradi težav in napovedane sanacije Agrokorja. Mercator je namreč kot največji slovenski trgovec izjemnega pomena z vidika možnosti dolgoročne stabilne prodaje slovenskih kmetijskih pridelkov in proizvodov.

Slovenski kmetje so bodisi neposredno, bodisi prek kmetijskih zadrug in živilskopredelovalne industrije, ki jo imajo v lasti, tesno poslovno povezani z Mercatorjem.

"Veliko kmetijskih zadrug in samostojnih podjetnikov imajo Mercatorjeve franšizne prodajalne in skrbi nas, kakšna bo poslovna politika novega lastnika. Z uvedbo sanacijskih ukrepov v Agrokorju in morebitnimi novimi spremembami lastništva Mercatorja je negotova tudi prihodnost trenutno zaposlenih slovenskih državljank in državljanov v trgovskem sistemu Mercator," so v zbornici zapisali v sporočilu za javnost.

Negotova usoda Mercatorja lahko pod vprašaj postavi obstoj več tisoč kmetij, pa tudi nekaterih mlekarn in drugih živilsko-predelovalnih obratov. Zato zbornica pričakuje, da se bo država aktivno vključila v reševanje morebitnih težav slovenskih kmetov ob negotovi usodi Mercatorja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek