torek, 26. november 2024 leto 29 / št. 331
Shell obtožil ameriško LNG družbo, da je ogoljufala evropske kupce in zaslužila 3,5 milijarde dolarjev
Shell trdi, da je ameriški dobavitelj utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) Venture Global zaslužil 3,5 milijarde dolarjev s tem, da ni dostavil pošiljk plina evropskim kupcem po dolgoročnih dobavnih pogodbah in ga je namesto tega prodajal na dragih promptnih trgih, ko so cene plina sunkovito poskočile po začetku vojne v Ukrajini.
Ameriški "Shell" je od svetovalne družbe "Kompas Lexecon" zahteval "oceno, koliko prihodkov je 'Venture Global' neupravičeno zaslužil z odrekanjem pogodbenega tovora nekaterim evropskim strankam."
#Shell says Venture Global 'wrongfully earned' $3.5 bil from Calcasieu Pass #LNG commissioning delay
— S&P Global Commodity Insights LNG (@SPGCILNG) September 5, 2024
▪️ Dispute over delayed commercial start ongoing
▪️ Shell says US exporter 'has taken advantage of' customers
Full story: https://t.co/tmBhbSvte8#venturecapital pic.twitter.com/we0AOxffWd
Italijanski Edison, španski Repsol in portugalski Galp so prav tako prizadeti zaradi dejanj Venturja, prav tako poljski Orlen, vsi pa so vložili tožbo za arbitražo proti Venture Globalu, novemu igralcu, ki je pretresel svetovni trg LNG.
Če bo "Venture Global" še naprej prodajal po promptnih cenah, bi se dodatni stroški za te evropske stranke povečali na 4,65 milijarde USD za nabavo nadomestnega plina pri drugih dobaviteljih, ocenjuje Shell.
"Potrošniki in davkoplačevalci po vsej Evropi so nosili te presežne stroške, medtem ko je 'Venture Global' imel koristi," je dejal Shell.
Shell claims LNG group ‘wrongfully earned’ $3.5bn on shipment arbitrage
— Giovanni Staunovo (@staunovo) September 5, 2024
Accusations are latest salvo in dispute between oil majors and Venture Global after pricing surge linked to Ukraine war https://t.co/T5pK9qFTg0
Prvi obrat za utekočinjeni zemeljski plin 'Venture Global' v Louisiani je začel proizvajati LNG januarja 2022, svojo prvo pošiljko pa je izvozil dva meseca pozneje.
Podjetje trdi, da še ni začelo s polnim komercialnim delovanjem in ni dolžno dobavljati plina strankam, dokler njihov obrat ne bo "postavljen in zagnan" s polno zmogljivostjo.
Prav tako so svetovalno poročilo "Kompas Lexecona" zavrnili kot "plačano propagando".