sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Ruski plinski šah-mat: Plačilo v rubljih od 1. aprila ali pa konec dostave ruskih energentov v Evropo!
![Ruski plinski šah-mat: Plačilo v rubljih od 1. aprila ali pa konec dostave ruskih energentov v Evropo!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/plinski_sah-mat.jpg?itok=TsNUXURC)
Rusija je v zadnjih dnevih odvrgla vrsto »finančnih bomb«, ki jih mediji večinoma ne zaznavajo.
Še vedno so namreč obsedeni s poročanjem o tem, kako blizu propada naj bi bilo delovanje ruske vojske v Ukrajini, kar se zdi daleč od resnice.
Medtem pa se bliža 1. april, ko bo potrebno račune za plin in nafto iz Rusije poravnavati v ruskih rubljih.
EU je zavrnila plačilo plina in nafte z rublji. Rusija zdaj vztraja, da ne bo dojilja in humanitarka sovražnim državam. Slovenijo je Janša uspel uvrstiti na rusko listo sovražnih držav. Bo Slovenija plačevala dražje v rubljih ali iskala za četrtino dražji ameriški in drug plin?
— gregor preac (@GPreac) March 29, 2022
Rusija ne bo dobavljala plina brezplačno, če Evropska unija noče plačati v rubljih, je že 28. marca dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
To je bil odgovor Kremlja na odpor zahodnih držav, ki jih je Moskva zavezala k uporabi rubljev v trgovini z energijo iz Rusije. V EU medtem tarnajo, češ da gre za kršitev pogodb.
»Države, ki so sprožile sankcije, ki so prekršile vse svoje pogodbe z Rusijo, se nimajo pravice pritoževati, da Rusija krši eno določilo v zameno,« pravi dr. Paul Craig Roberts, ameriški ekonomist in nekdanji pomočnik ministra za finance v vladi Ronalda Reagana.
![Evri, dolarji, rublji Evri, dolarji, rublji](https://insajder.com/sites/default/files/dolarjirubljievro.jpg)
»Če države nočejo plačati v rubljih, bi moral Putin takoj ustaviti dotok energentov. Pravzaprav bi to moral storiti, preden je začel svojo vojaško operacijo v Donbasu. Nesmiselno je, da Rusija ohranja pri življenju gospodarstva držav, ki pošiljajo orožje ukrajinskim nacistom, ki ubijajo Ruse,« je ocenil ameriški ekonomist.
Kako je to videti, kaže grozljiv posnetek (spodaj) – pripadniki ukrajinskih sil dovažajo ruske ujetnike, nato jim na licu mesta streljajo v noge, nekateri ob tem izkrvavijo, drugi umrejo pozneje. POZOR, GRE ZA ŠOKANTNE POSNETKE!
Ruski specialci naj bi te zločince po samo treh dnevih že ujeli in sedaj prosijo za milost, pišejo ruski viri.
Ti Janezek vemo da delaš vse preko k, ma to da greš preko EU in nata pa je višek.
— Matej (@Matej31329681) March 27, 2022
Govori v “imenu sebe” in ne omenjaj slovenski narod.
SMRT JANŠIZMU
Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer 23. marca ukazal ruski centralni banki in vladi, naj pripravita mehanizme za plačila v rubljih za izvoz ruskega zemeljskega plina s strani držav, ki jih je Moskva označila za »ne-prijateljske« oziroma »sovražne«, kar pa v Sloveniji osrednji in režimski mediji prevajajo kot »neprijazne.«
Na tem seznamu je kot članica EU tudi Slovenija.
Ruski predsednik je pojasnil, da je potem, ko so zahodne države »zamrznile« premoženje v ruskih dolarjih in evrih, postalo jasno, da »dobava našega blaga Evropski uniji in Združenim državam ter prejemanje plačila v dolarjih, evrih in številnih drugih valutah za nas ni smiselno.«
Za razliko od članic EU pa je Švica ravnala drugače in zamrznila le 6,2 milijarde dolarjev od 213 milijard dolarjev ruskega izvora, ki so v tej državi.
Why Switzerland never frozen fubds of US on account of US led attacks on Iraq, Syria, Libya etc why??
— Tahir Satti (@tahir_satti) March 24, 2022
Za Putina so glede na krajo ruskih deviznih rezerv v višini preko 300 milijard dolarjev zahodne države »bankrotirale« v razmerju do Rusije, zato njihovih »kompromitiranih valut« Rusija ne bo več sprejemala.
Putinov ukaz je prišel kot strela z jasnega, kar je sprožilo zmedo, zavračanje in razdraženost med državami, ki so Rusiji uvedle stroge sankcije zaradi njene »posebne operacije za demilitarizacijo in denacifikacijo« Ukrajine v skladu z 51. členom Ustanovne listine OZN.
Japonska je dejala, da ni prepričana, kako bo Rusija obravnavala zahtevana plačila v rubljih za svojo energijo.
![Gazprom Gazprom](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/gazprom1.jpg)
Nemški kancler Olaf Scholz je prejšnji petek trdil, da pogodbe »jasno določajo«, da je treba ruske ogljikovodike plačati v evrih.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v soboto novinarjem dejal, da ruska poteza »ni v skladu s tem, kar je bilo podpisano, in ne vidim, zakaj bi jo uporabili.«
Nemški ekonomist pa opozarja, da bodo sankcije bolj prizadele nemški srednji razred, kot pa Rusijo.
Sanctions could hurt the West’s Middle Class more so than Russia, warns German economist#Economy #EU #Europe #Russia #Sanctions #Ukraine #UkraineRussiaWar #USAhttps://t.co/Bi3PS5xZkW
— Pursuit of Knowledge (@PursuitofKNWL) March 29, 2022
Toda tako kot bosta Scholz in Macron, bo tudi Janez Janša že zelo kmalu spoznal, kako so videti rublji, ali pa se bo tudi Slovenija morala posloviti od ruskih energentov.
Ker ni države, ki bi ta izpad lahko nadomestila.
UK reveals conditions for lifting Russia sanctions pic.twitter.com/hwSJjfDp7n
— JSA: The World (@JustinM63075705) March 29, 2022
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je 28. marca sporočil, da naj bi ruska energetska korporacija Gazprom v prihodnjih štirih dneh razvila »transparenten in razumljiv sistem« tako v tehničnem kot logističnem smislu.
Ta bo po ukazu Putina pripravljen do 1. aprila.
Tudi Rusija bo zmagovalec te vojne, ker bo pridobila nekaj ozemlja in izvedla očitno že dlje časa načrtovan odklop od kolektivnega zahoda in preusmeritev v Azijo. Vladajoči režim bo zaradi tega bolj trden, ruska država pa bolj odporna na zahodne pritiske.
— Sašo Ornik (@jinaver) March 26, 2022
Ko bo sistem vzpostavljen, bo Gazprom svoje stranke seznanil z novimi pravili, je dejal Peskov in dodal, da Rusija ne bo zastonj zagotavljala energije tistim »ne-prijateljskim državam«, ki nočejo plačevati v rubljih.
Toda v EU še naprej trmoglavijo.
Nemški minister za energetiko Robert Habeck je dejal, da države G7 »zavračajo« rusko zahtevo glede plačil v rubljih za energetske vire, in zatrdil, da je G7 pripravljena na »vse scenarije«, vključno z ukinitvijo dobave plina.
Toda to seveda ni res – Rusija Evropski uniji zagotavlja 155 milijard kubičnih metrov plina letno, ZDA pa bodo z največjimi napori lahko priskrbele EU le nadomestnih 15.
US, EU Strike Natural Gas Deal to Undercut Russian Energy
— Antiwar.com (@Antiwarcom) March 25, 2022
Under the deal, US would work with allies to supply the EU with 15 billion cubic meters of liquefied natural gas this year
by Dave DeCamp@DecampDave #Germany #EuropeanUnion #Russia #sanctions #gashttps://t.co/a4rM2R5IL0 pic.twitter.com/VnED7dWjK3
Ruskega izpada EU ne bo mogla nadomestiti, opozarjajo tudi v Katarju, velikem izvozniku plina, ki pa nima prostih kapacitet za povečan izvoz v Evropo.
Ko bo tega konec, bo svet razbit na dva dela in kolektivni zahod bo popolnoma pod nadzorom ZDA, vprežen v novo hladno vojno proti Rusiji in Kitajski. Da, to bo boleče, ker bomo morali nadomestiti ruske energente in kitajsko industrijo.
— Sašo Ornik (@jinaver) March 26, 2022
Po podatkih Mednarodne agencije za energijo je Evropska unija leta 2021 iz Rusije uvozila 155 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina.
Da ameriški dogovor z EU ne bo mogel pokriti ruskega izpada, se strinja tudi nekdanji ameriški minister za energetiko Dan Brouillette.
U.S.-EU gas deal won’t be enough to replace Russian supply, says former U.S. energy secretary https://t.co/KFDVZidv6i
— vhw (@vhwi) March 29, 2022
Ameriški ekonomist Paul Craig Roberts je pozdravil odločitev Kremlja, da preide na plačevanje v rubljih, in v svojem blogu vprašal, ali »Rusija ustvarja petro-rubelj?«
Po mnenju ameriškega ekonomista bi Moskva očitno lahko zasledovala dva cilja: prvič, da prisili ruske odjemalce energije, da zaobidejo sankcije; drugič, plačila v rubljih bodo podprla vrednost rublja in onemogočila upanje držav, ki so sankcionirale Rusijo, da bodo povzročile padec njegove vrednosti.
Ob tem pa se je potrebno zavedati, da v več kot 190 članski mednarodni skupnosti več kot 140 držav ni podprlo sankcij proti Rusiji, kot je opozorila Kitajska.
“Among the 190-plus UN member states, more than 140 countries have not followed suit in sanctioning Russia.”
— 念真 Nian Zhen (@Xinhua_88) March 29, 2022
— Wang Wenbin pic.twitter.com/ttSKAi3VTm
Vendar pa bi morala Moskva politiko plačila v rubljih uvesti že prej, ne glede na sankcije, pravi dr. Roberts.
Europe is led by idiots.#Ukraine #UkraineRussiaWar #Sanctions #SanctionsRussia #Europe pic.twitter.com/Sg4ZowDN8O
— Wearing a yellow star (and shoes) (@MPG37685458) March 25, 2022
»Rusija, ki je zmotno menila, da potrebuje devizne rezerve, je namesto v rubljih zaračunavala v tujih valutah,« pravi ekonomist.
»Ta brezumna politika je imela dva velika škodljiva učinka na Rusijo. Prvi je, da se devizne rezerve zlahka zamrznejo ali zaplenijo. Drugi je, da takšna politika podpira vrednost ameriškega dolarja in evra namesto vrednosti rublja. Rusija bi morala ves svoj izvoz ovrednotiti v rubljih,« sklene ameriški ekonomist Paul Craig Roberts.
Zanimivo je, da so poteze Moskve že okrepile rubelj.
— Špiro Seneka (@SenekaSpiro) March 28, 2022
Nakon "majke svih sankcija" rublja pliva sasvim dobro. Najavljen je i "proboj" 90$. pic.twitter.com/VdhL2xS8PG
V EU sicer trdijo, da se bodo odvisnosti od ruskega plina otresli – a ne pred letom 2027.
Pa tudi ta datum je seveda zapisan kar se da »optimistično.«
Vse analize doslej so namreč kazale, da se bo potreba po uvozu plina v EU le še povečevala, ne pa zmanjševala.
While Western powers have imposed punishing sanctions on Russia, a majority of countries have opted against taking similar measures.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) March 29, 2022
LIVE updates: https://t.co/nwXEbBHYuy pic.twitter.com/HcvXuelug0
Tudi zato EU še ni uvedla prepovedi uvoza ruske energije.
Nemški kancler Scholz je priznal, da bi takojšnja prepoved uvoza ruske energije povzročila gospodarsko recesijo tako v Nemčiji kot po vsej Evropi.
1. US/NATO can invade whomever they want, Russia cannot.
— Ex Cricketer (@exx_cricketer) March 26, 2022
2. US/NATO can send weapons to whomever they want, Iran cannot.
3. US/NATO can put military bases worldwide, China cannot.
4. US/NATO can determine who has sovereign rights to security/econ partnerships. India cannot. pic.twitter.com/qRDFEInZn4
»Resnica je, da so sankcije, ki so bile že lansirane, močno prizadele tudi številne naše državljane, in to ne samo na bencinski črpalki,« je Scholz dejal v Bundestagu 23. marca.
Toda to je samo začetek težav.
They thought to gang up and hold Putin's neck. The neck of a man who was from one of the world's best intelligence communities?
— shashi singh (@Babusahabhaihum) March 26, 2022
Putin squeezed the balls of Europe.
This is how @KremlinRussia_E dealing with sanctions imposed by #EU
More power to you Putin saab pic.twitter.com/h0sY8DhtMh
Prvega aprila bo morala EU - in to ni prvoaprilska šala, dodatno podpreti stabilnost rublja.
Ali pa bo morala ustaviti velik del svojega gospodarstva.