REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Reuters: EU povečuje nakupe utekočinjenega plina iz Rusije

Reuters: EU povečuje nakupe utekočinjenega plina iz RusijeEU je prepovedala uvoz plina (z izjemami za Slovaško in Madžarsko) po plinovodih, ZDA so jih nekatere tudi razstrelile, sedaj pa EU uvaža več ruskega, a utekočinjenega plina. Ta pa je zaradi dražjega prevoza seveda – bistveno dražji. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropska unija je leta 2023 povečala nakupe zemeljskega plina iz Rusije, čeprav se je zavezala, da bo do leta 2027 postopno odpravila ves uvoz ruskega goriva, poroča Reuters, ki se sklicuje na izračune na podlagi trgovinske statistike EU.

Po poročanju tiskovne agencije je do znatnega povečanja uvoza prišlo, ko je EU povečala dobavo ruskega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), da bi nadomestila izgubo oskrbe po cevovodih.

EU je leta 2023 povečala nakupe zemeljskega plina iz Rusije, čeprav se je zavezala, da bo do leta 2027 postopno odpravila ves uvoz ruskega goriva, poroča Reuters, ki se sklicuje na izračune na podlagi trgovinske statistike Evropske unije.

Slednji so se v zadnjih dveh letih zmanjšali zaradi sankcij proti Rusiji, povezanih z Ukrajino, sabotaže plinovodov Severni tok in zavračanja številnih držav članic EU, da svoje gorivo plačujejo v rubljih.

Izračuni so pokazali, da je EU lani kupila več kot 15,6 milijona metričnih ton ruskega utekočinjenega plina (LNG), kar je skoraj 40-odstotni skok v primerjavi z letom 2021.

Povečanje je povečalo delež ruskega plina v skupni dobavi bloka na okoli 15 odstotkov.

Ta številka je nekoliko nižja od približno 37-odstotnega deleža, ki ga je ruski plin zasedal pred konfliktom v Ukrajini, čeprav je veliko večja od približno 8-odstotnega deleža, na katerega se je zmanjšal po padcu uvoza po plinovodih leta 2022.

Španija, ki prej ni uvažala ruskega plina po cevovodih, je postala največja ponovna izvoznica ruskega plina, dobavljenega po morju, saj je kupila približno 32 odstokov vsega ruskega LNG tovora, namenjenega v EU, ugotavlja poročilo.

Konec leta 2023 se je ruski LNG na španskem trgu prodajal za 1 € (1,07 USD) na megavatno uro ceneje od evropske referenčne cene (TTF), glede na vire iz industrije in trgovanja.

Belgija in Francija sta takoj za njo.

Povečanje dobave naj bi bilo deloma posledica popustov, ki jih Rusija ponuja na svoj LNG.

Na primer, konec leta 2023 se je ruski LNG na španskem trgu prodajal za 1 € (1,07 USD) na megavatno uro ceneje od evropske referenčne cene (TTF), glede na vire iz industrije in trgovanja.

Izračuni so pokazali, da je to pomenilo približno 920.000 evrov prihranka pri tipičnem tovoru, vrednem 41 milijonov evrov po trenutnih cenah.

Letos naj bi popuste znižali na 30-50 centov.

Povedano drugače – EU je prepovedala uvoz plina (z izjemami za Slovaško in Madžarsko) po plinovodih, ZDA so jih nekatere tudi razstrelile, sedaj pa EU uvaža več ruskega, a utekočinjenega plina. Ta pa je zaradi dražjega prevoza seveda – bistveno dražji.

Takšno kupovanje dražjega ruskega plina se bo verjetno še nadaljevalo, to pa seveda vpliva tudi na cene v EU. Ukrajina namreč ne bo podaljšala pogodbe o tranzitu ruskega plina, ki se izteče konec leta, kar posredno pomeni še manj dobav plina v države EU.

Večja španska energetska podjetja, vključno z Repsolom, Cepso, Endeso in Iberdrolo, na vprašanje za komentar niso želela potrditi, da neposredno kupujejo ruski plin.

Vendar je izvršni direktor Endese Jose Bogas dejal, da »ne izključuje, da se ruski LNG uvaža skupaj s količinami tretjih oseb.«

Ruski plin ni predmet sankcij EU proti Moskvi, ki so enostransko (in mednarodnopravno neveljavno) prepovedale izvoz ruske nafte po morju in znatno zožile obseg trgovine med Moskvo in EU.

Podatki, ki jih je posredoval Reuters, se ob tem skladajo s številkami, ki jih je februarja razkril podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak.

V intervjuju za Expert je Novak dejal, da je ruski izvoz utekočinjenega zemeljskega plina v EU leta 2023 znašal približno 15 milijonov metričnih ton, kar je približno tretjina celotnega izvoza goriva v državi v tem letu.

Povedano drugače – EU je prepovedala uvoz plina (z izjemami za Slovaško in Madžarsko) po plinovodih, ZDA so jih nekatere tudi razstrelile, sedaj pa EU uvaža več ruskega, a utekočinjenega plina.

Ta pa je zaradi dražjega prevoza seveda – bistveno dražji.

In tudi zato v EV denarja za kmete, delavce in praktično vse zaposlene – ni dovolj…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek