REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Posamičnemu turističnemu podjetju za investicijo do 20 milijonov evrov posojila

Posamičnemu turističnemu podjetju za investicijo do 20 milijonov evrov posojila

Podjetjem so od današnjega dne na voljo sredstva iz posojilnega sklada za spodbujanje naložbenih projektov za trajnostno rast slovenskega turizma. Skupaj je na voljo 160 milijonov evrov, posamično podjetje pa bo lahko pridobilo do 20 milijonov evrov ugodnega posojila, so poudarili na Slovenski turistični organizaciji (STO).

Skupaj je na voljo 160 milijonov evrov, posamično podjetje pa bo lahko pridobilo do 20 milijonov evrov ugodnega posojila

Nad posojilnim skladom bdi SID banka, denar pa je na voljo podjetjem vseh velikosti. Porabila ga bodo lahko za izvedbo ekonomsko upravičenega naložbenega projekta s področja namestitvenih zmogljivosti, športne, zabaviščne ali kulturne infrastrukture, žičnic, turističnih letovišč ter marin, katerega celotni stroški ne presegajo 50 milijonov evrov.

Do financiranja bodo sicer upravičeni le projekti, izvedeni na območju Slovenije. Prejemniki bodo morali z deli končati v petih letih po odobritvi kredita, pri čemer lahko z deli začnejo največ tri leta pred odobritvijo.

Z ugodnimi posojili bodo družbe lahko pokrile največ 85 odstotkov celotnih stroškov naložbenega projekta (z DDV), vendar ne več kot 20 milijonov evrov. Ročnost financiranja je med šest in 30 let, ne sme pa presegati dobe amortiziranja, koristnosti oz. povračila naložbe. Prav tako so podjetja upravičena do moratorija, ki lahko traja do pet let, ne sme pa presegati polovice ročnosti kredita.

Slovenski turizem v zadnjem času beleži rekorden obisk in število nočitev, vendar pa rast prihodkov od turizma močno zaostaja za rastjo fizičnih kazalnikov.

Slovenski turizem v zadnjem času beleži rekorden obisk in število nočitev, vendar pa rast prihodkov od turizma močno zaostaja za rastjo fizičnih kazalnikov. Povprečna cena na hotelsko sobo v Sloveniji je po nekaterih ocenah do 30 odstotkov nižja od sosednjih držav - hrvaške obale, Italije, Avstrije ali Budimpešte.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je v strategijo trajnostne rasti slovenskega turizma za obdobje do 2021 vključilo cilj pridobitve od 18.000 do 22.000 novih turističnih sob, od tega v hotelih 8500 prenovljenih in 6500 novih namestitev.

V pretekli finančni perspektivi je sektor turizma počrpal 145 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev, ki so bila namenjena v različne turistične kapacitete, turistično infrastrukturo, žičnice ter naravne parke. V aktualni finančni perspektivi nepovratnih sredstev za investicije več ni, kar se je poznalo na investicijskem ciklu v turizmu, je ob predstavitvi sklada pred dobrim mesecem dni poudarila državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek