REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Politico: Bidnova zelena vodikova bomba pušča Evropo v prahu

Politico: Bidnova zelena vodikova bomba pušča Evropo v prahuGlede na subvencije in spodbude, ki jih dajejo ZDA za proizvodnjo zelene energije, je Evropa pritlikavec, menijo v norveškem podjetju za proizvodnjo vodika, ki se je odločilo v Michiganu odpreti tovarno s 500 zaposlenimi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Evropski voditelji so namenili več deset milijard dolarjev za spodbujanje proizvodnje vodika, čistega goriva, za katerega zagovorniki pravijo, da bo prineslo nova delovna mesta in pomagalo v boju proti podnebnim spremembam. Toda zdaj se bo veliko teh delovnih mest preselilo v Združene države Amerike.

Ameriške subvencije, ki močno presegajo tiste, ki jih obljublja Evropska unija, so pritegnile norveškega proizvajalca Nel, da je namesto v Evropi izbral ameriški Michigan za 500 milijonov dolarjev vredno tovarno, ki bo proizvajala opremo, ki je nujna za pridobivanje vodika iz vode.

Poznavalci tega sektorja pravijo, da tudi druga evropska podjetja mika, da bi sledila Norvežanom, piše Politico.

Nel je odločitev o odprtju tovarne v Michiganu objavil maja, devet mesecev po sprejetju Bidnovega krovnega podnebnega zakona, Zakona o zmanjševanju inflacije (IRA). Tako se je okoli 500 novih delovnih mest preselilo na drugo stran Atlantika, kljub prizadevanjem EU, da bi se uveljavila kot prostor za naložbe v zelene tehnologije.

Menedžerji družbe Nel pravijo, da so se za ZDA odločili zaradi bližine strank in partnerjev, kot je General Motors, ter finančnih ugodnosti, ki jih lahko dobijo po Zakonu o zniževanju inflacije in Zakonu o znanosti in čipih, ki zagotavljata subvencije za tehnološki razvoj.

Poleg tega se lahko zanesejo na spodbude za zeleno tehnologijo, ki jih ponuja sam Michigan.

Samo po obeh omenjenih ameriških zakonih so predvidene subvencije v višini več kot 400 milijard dolarjev, poleg tega pa so še tiste za obnovljive vire energije.

»Evropa je palček v primerjavi s številkami, ki jih vidimo v ZDA,« pravi izvršni direktor Nela Håkon Volldal.

Svetovna vodikova industrija je ocenjena na več kot 155 milijard dolarjev na leto, EU pa načrtuje, da bo do leta 2030 proizvedla in uvozila skupno 20 milijonov ton obnovljivega vodika.

Zagovorniki te vrste energije pravijo, da bo nadomestila zemeljski plin, in se bo lahko uporabljala tako za električne avtomobile kot tudi za proizvodnjo električne energije.

Direktor Hydrogen Europe Jorgo Chatzimarkakis, eden najvplivnejših lobistov na tem področju, pravi, da v EU obstaja trden okvir delovanja, a jim ne uspe privabiti niti lastnih podjetij.

»Imamo ambiciozne cilje, a nimamo enostavnih in učinkovitih instrumentov za spodbujanje podjetij. Evropejci bodo v svojem tipičnem birokratskem slogu uničili ta posel,« pravi Jorgo Chatzimarkakis.

Michigan želi postati eden od štirih centrov vodikove industrije v ZDA, prihod Nela pa to podpira, saj bo njihova megatovarna v tej ameriški zvezni državi ena največjih na svetu.

Bela hiša že mesece odgovarja na kritike Bruslja, da njena politika na področju energetike nepravično jemlje delovna mesta njenim zaveznikom s Stare celine. Odgovor ameriške administracije je bil, da bo preplavitev trga s subvencijami koristna za obe strani, saj bo vodila v »rast sektorja zelene energije na svetovni ravni in bo predstavljala pomembno priložnost tudi za naše partnerje«.

Zdaj postaja jasen obseg tega tekmovanja.

Visoki uradnik Evropske komisije, ki se je ukvarjal s spodbudami za vodikovo industrijo v EU, pravi, da Michigan in druge ameriške zvezne države postajajo privlačne za evropska podjetja zaradi finančnih ugodnosti, ki jih v EU ne morejo dobiti. Poleg tega morajo podjetja v Evropi skozi razpisni postopek, v katerem vladne agencije ocenijo njihove predloge z ločenimi proračuni na nacionalni ravni in ravni EU.

A za pridobitev ameriških subvencij »morajo zadovoljiti le določene pogoje«.

Države iz Evrope, Azije in Bližnjega vzhoda po sprejetju Zakona o zmanjševanju inflacije v ZDA, ki ga je narekovala administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna, vlagajo v projekte zelene energije v ZDA s tako pogostostjo, kot to nismo videli v zadnjih 25 letih, so sporočili iz podružnice za zeleno energijo odvetniške pisarne Sherman & Sterling.

Čeprav je Evropa po proučevanju in uporabi vodika pred Ameriko, ogromne subvencije, ki jih dajejo ZDA, privabljajo naložbe v to državo in postavljajo podjetja, ki delujejo v Evropi, v slabši položaj, menijo v odvetniški pisarni Sherman & Sterling.

Profesor David Hart z univerze George Mason je nekoliko bolj optimističen. Kot pojasnjuje, vodik ni tako enostaven za transport kot fosilni plin, zato so meje, do kod se lahko ZDA kot bodoči izvoznik »stegnejo«, kar pomeni, da bo vedno donosno, da bo del proizvodnje v Evropi.

Očitki iz Bruslja, da ZDA z večjimi spodbudami kradejo Evropi industrijo, so prazne zgodbe, pravi Pavel Molchanov, eden od direktorjev in analitik investicijske banke Raymond James.

»Če želijo evropske vlade imeti več zelenega vodika, naj napišejo več čekov,« je sporočil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek