REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Podjetja bežijo iz Nemčije: Gospodarstvo je v nevarnosti

Podjetja bežijo iz Nemčije: Gospodarstvo je v nevarnostiEvropska komisija je napovedala, da bo imela Nemčija najpočasnejšo rast med gospodarstvi evroobmočja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nemško gospodarstvo je znova v nevarnosti, saj vse več podjetij zapušča državo in seli proizvodnjo v tujino, je pokazala raziskava nemškega poslovnega združenja (Bundesverbandes der Deutschen Industrie - BDI).

Medtem ko je 16 odstotkov srednje velikih podjetij, ki so sodelovala v raziskavi, že začelo s koraki za selitev delov svojega poslovanja, jih nadaljnjih 30 odstotkov že razmišlja o tem, da storijo enako.

»Skoraj dve tretjini anketiranih podjetij menita, da so med največjimi izzivi cene energije in virov. Cene električne energije za podjetja morajo trajno zdrsniti na konkurenčno raven, sicer zelena preobrazba podjetja ne bo uspela,« je opozoril predsednik BDI Siegfried Russwurm, poroča Euractiv.

Russwurm poudarja, da so za izboljšanje pogojev poslovanja odgovorni politiki.

Podobni pomisleki so se pojavili, potem ko so Združene države objavile 500 milijard dolarjev vreden zakon o zmanjševanju inflacije (IRA), ki ponuja velikodušne subvencije zelenim industrijam.

Proizvajalec električnih avtomobilov Tesla je kot odgovor na zadevni zakon in naraščajoče cene energije v Evropi opustil ambiciozne načrte o gradnji svoje največje tovarne baterij blizu Berlina in napovedal, da se bo namesto tega osredotočil na ameriški trg.

Zaskrbljenost glede nemškega gospodarstva in njegove globalne konkurenčnosti se je okrepila, potem ko je Evropska komisija prejšnji mesec napovedala, da bo imela Nemčija leta 2023 najpočasnejšo rast med gospodarstvi v območju evra.

Visoki stroški energije so prisilili številna podjetja, da nadaljujejo svoje poslovanje v drugih državah.

»Že zdaj opažamo, da so se naložbe v energetsko intenzivne industrije močno zmanjšale,« je aprila povedal nemški ekonomist Clemens Fuest, predsednik inštituta Ifo, vodilne nemške gospodarske raziskovalne ustanove, in direktor Centra za ekonomske študije na Univerzi v Münchnu.

Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck je maja predlagal paket ukrepov za znižanje cen električne energije za podjetja, ki vključuje tudi začasne subvencije, poroča Euractiv.

Habeck je prejšnji teden napovedal, da se bodo nemška podjetja lahko prijavila na shemo, ki bo izbranim prijaviteljem subvencionirala prehod na brezogljični proizvodni proces.

BDI pa opozarja, da so nujno potrebne obsežnejše reforme.

»Za nadaljnje naložbe industrije v Nemčiji zahtevajo manj birokracije in ciljno znižanje davkov,« je opozoril Russwurm.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek