REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Počivalšek: Turizem z odličnimi fizičnimi, a slabšimi finančnimi rezultati

Počivalšek: Turizem z odličnimi fizičnimi, a slabšimi finančnimi rezultatiMinister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek

Slovenski turizem na eni strani beleži izredne fizične rezultate, na drugi pa finančni niso tako dobri, je na novinarski konferenci na Dnevih slovenskega turizma (DST) ocenil gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Hotelski del turizma še vedno beleži izgubo, dosežene cene na sobo padajo, je opozoril.

Zadnja leta v slovenskem turizmu zaznamuje rast; lani smo prvič presegli magično mejo 10 milijonov nočitev, iz naslova izvoza potovanj se je v državo zlilo 2,3 milijarde evrov. Tudi letos je do konca avgusta število turističnih prihodov poraslo za osem, nočitev pa za šest odstotkov, je izpostavil Počivalšek.

Finančni podatki pa so manj ugodni. Celotni prihodki v panogi hotelirstvo so od leta 2007 do 2015 sicer narasli za 10 odstotkov na 475 milijonov evrov, vendar pa je glede na preostalo rast to precej skromno. Ob upoštevanju inflacije Počivalšek ocenjuje, da je trend negativen.

Je pa turizem naredil kar nekaj korakov naprej pri stroških, EBITDA je tako ob koncu leta prvič pozitiven. Hotelski del je še vedno 14 milijonov evrov v izgubi, kar pa je najmanj v zadnjih nekaj letih. Na drugi strani gostinski del prvič po osmih letih beleži pozitiven rezultat.

Slabi so tudi podatki o doseženih cenah na sobo, ki padajo že četrto leto zapored. Prihodki na razpoložljivo sobo so pri 32 evrih, na prodano sobo pa pri 69 evrih, kar je devet odstotkov manj kot leta 2011. "Tukaj je veliko dela, ki ga morajo narediti podjetja, da bomo prišli od prodaje sob z zajtrkom na prodajo doživetij," je poudaril Počivalšek.

Minister je sicer prepričan, da so bili narejeni prvi sistemski koraki na državni ravni, vendar je potrebno nadaljevati s skupnimi prizadevanji, da bo Slovenija resnično postala petzvezdnična ter zelena, aktivna in zdrava destinacija. Sam je sicer ponosen, da turistična panoga presega tradicionalno slovensko slabost nesodelovanja ter da vsi akterji skupaj delujejo v dobro panoge.

Na ministrstvu za gospodarstvo nameravajo slovenskemu turizmu pomagati s številnimi zakonodajnimi spremembami. Tako začenjajo prenovo zakona o gostinstvu, s katero želijo urediti kratkoročno oddajanje nepremičnin v najem, tudi t. i. ekonomijo delitve. To naj bi bilo urejeno do prihodnje sezone, je povedala državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Eva Štravs Podlogar.

Pomemben bo tudi novi zakon o Kobilarni Lipica, katerega osnutek je že pripravljen, njegove sprejetje pa je predvideno za spomladi 2017. Zakon naj bi uredil in stabiliziral razmere v kobilarni. "Želimo investirati tudi v hotelske zmogljivosti," je poudaril Počivalšek.

Prihodnji mesec bo v javno obravnavo poslan zakon o spodbujanju razvoja turizma. Cilj je ustvariti prijazno poslovno okolje, zagotoviti deregulacijo in možnosti za enostavnejše vstopanje na področje turizma, z zakonom naj bi zagotovili tudi nov vir financiranja Slovenske turistične organizacija (STO). Do srede leta 2017 pa naj bi dobili tudi novo kategorizacijo nastanitvenih obratov v Sloveniji.

Na ministrstvu medtem pripravljajo novo turistično strategijo za obdobje 2017-2021. "Želimo si kratko, jedrnato, učinkovito, povezovalno strategijo s ciljem povečati dodano vrednost in doseči tri milijarde evrov prilivov iz izvoza potovanj," je poudarila Štravs Podlogarjeva.

Objavljen je bil že razpis za inovativne turistične proizvode, na katerega je prišlo 65 prijav, zaključek ocenjevanj pa naj bi bil opravljen do konca meseca. Prihodnje leto naj bi sledil še razpis za razvoj turističnih destinacij.

Direktorica STO Maja Pak je izpostavila, da bo v ospredju novega strateškega obdobja za slovenski turizem kreativnost in inovativnost - to pa je tudi osrednja tema letošnjega dogodka DST. STO se je po svoji ponovni osamosvojitvi močno usmerila v digitalni marketing, prejšnji teden je zaključila obsežno digitalno kampanjo Make New Memories, s katero so presegli načrtovane rezultate.

V prihodnje nameravajo med drugim narediti korak naprej pri razvoju mobilnih aplikacij, decembra pa bodo zagnali tudi prenovljen portal slovenia.info.

Pred vrati je zimska turistična sezona. "Konec tedna se tako že začenja oglaševanje na televizijskih programih v Budimpešti ter na zunanjih oglaševalskih površinah v Srbiji in na Hrvaškem ter v nekaterih drugih medijih v ZDA, v Švici, Franciji in na Poljskem," je povedala Pakova. Pred STO pa so tudi predstavitve na številnih turističnih borzah in drugih dogodkih v Evropi in širše.

Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Matjaž Mate je izrazil prepričanje, da bi morala Slovenija bolj staviti na gastronomski turizem, saj se med drugim ponaša s svojimi vini, pa tudi z vse več izredno kakovostnimi in prepoznavnimi kuharji. Opozoril je sicer na težave članov sekcije z državno upravo za varno hrano, ko želijo na krožnike pripeljati lokalne sestavine. Državo je pozval, naj panoge ne hromi z birokracijo.

Predsednik Turistično gostinske zbornice Andrej Prebil pa je izpostavil pomen vzgajanja in izobraževanja mladih kadrov. Turistična zbornica tako v okviru DST pripravlja Gostinsko turistični zbor, na katerem ob razstavnih aktivnostih potekajo tudi tekmovanja v 22 različnih kategorijah tako za mlade kot tudi že za izkušene delavce na najrazličnejših področjih turizma in gostinstva.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek