torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Obup ali norost: Tvegan načrt Evropske unije za izogibanje energetski krizi. Bodo plin res hranili v - Ukrajini?
Blizu ukrajinske meje z Evropsko unijo se nahaja skladišče Bilche-Volytsko-Uherske, ki lahko sprejme štirikrat več zemeljskega plina kot podobne lokacije v Nemčiji, je dobro povezano z omrežji bloka, zahvaljujoč večdesetletni vlogi Ukrajine kot tranzitne poti za poceni ruske energente in bi lahko bilo ključno v mrzličnih prizadevanjih Unije za zagotovitev energije naslednjo zimo, piše Bloomberg.
Skladiščenje vitalnega goriva v državi, ki je v vojni se zdi nora ideja, vendar naj bi bili objekti dovolj daleč od frontnih črt, da bi veljali za varne, zato nekateri evropski trgovci menijo, da je vredno tvegati, se nad idejo zmrduje ameriška spletna stran, ki se osredotoča na poslovne novice in programe za kapitalski trg.
Bloomberg pa se je tokrat lotil analize nespametnih načrtov s katerimi se Evropejci po lanski energetski krizi skušajo izogniti novi.
Yup. Have you seen their plan for Winter 2023-24? Doubling down on stupid.https://t.co/MnH8PeTP8m
— Roland Wank (@RolandWank) June 12, 2023
Evropski uradniki zdaj razmišljajo, ali in kako podpreti Bilche-Wolytsko-Uherske in druge podobne objekte, razpršene po Ukrajini, ki je po poročanju Bloomberga dom največjega omrežja podzemnih jam na celini, v katerih je mogoče shraniti plin, ko povpraševanje in cene pozimi narastejo.
Glede na to, da so (sicer številčno nezadostna) skladišča v EU že skoraj zasedena – trenutno so polna več kot 70 odstotkov – bi skladiščenje goriva v Ukrajini lahko preprečilo prezasedenost v prihodnjih mesecih.
»Skladiščenje v Ukrajini lahko pomaga uravnotežiti ponudbo in povpraševanje v drugi polovici poletja 2023, glede na ukrajinsko odlično povezljivost s plinskimi trgi EU,« so za Bloomberg povedali v nemškem podjetju RBE AG, ki je že prej uporabljalo ukrajinska skladišča.
Storing excess fuel in Ukraine could help to balance supply and demand across the EU in the coming months. https://t.co/d8Q7fKpKej
— Brussels Signal (@brusselssignal) June 12, 2023
Da bi bilo skladiščenje plina v Ukrajini izvedljivo, bodo morale cene pasti dovolj nizko, da bodo upravičile stroške. Evropska unija se bo najbrž morala dodatno vključiti v konflikt, da bi zagotovila zaščito zadevnih skladišč.
Načrtovana pobuda je del poskusa Bruslja, da bi se v Evropski uniji izognili paniki, ki je lani povzročila rekordne cene energentov in vladno posredovanje.
Za zaščito podjetij in potrošnikov so vlade EU po podatkih raziskovalnega centra Bruegel namenile 646 milijard evrov pomoči, več pa si ne morejo privoščiti.
Medtem ko so evropska energetska podjetja pred ameriško posredniško vojno z Rusijo že skladiščila plin v Ukrajini, je zamisel, da bi pred naslednjo zimo zaloge pustili v državi, ki je v vojni, nezaslišana in že sama razprava na to temo kaže, kako zmanjšane so evropske opcije, poudarja Bloomberg.
Medtem ko Rusija zmanjšuje dobavo plina Evropi kot odgovor na sankcije Evropske unije, Kijev ponuja bloku pomoč.
Ta pomoč je v resnici zelo zvita, saj režim Vladimirja Zelenskega upa, da bodo države Evropske unije (tudi Slovenija) v primeru ogroženosti skladišča Bilche-Wolytsko-Uherske tudi za ceno neposrednega oboroženega konflikta z Rusijo – branile svoje zaloge plina. Na ta način bi Kijevu naposled uspelo pahniti NATO države v neposredno vojno z Rusi.
Moreover, there were plans to sign a long-term contract for the supply of natural gas via the Yamal pipeline until 2037, and securing Russian transit rights through Poland for supplying Europe with natural gas until 2045 pic.twitter.com/VnGpHDNJvr
— Polished Times semper invicta (@PolishedTimes) June 13, 2023
Tako bi skladiščenje plina za Evropo ne samo ustvarilo stabilen dotok prepotrebnih prihodkov za Kijev, ampak bi tudi trdneje vezalo blok EU držav za usodo Ukrajine.
Zmogljivost skladišč plina v državi je več kot 30 milijard kubičnih metrov.
Operater Ukrtransgaz daje Evropejcem na razpolago tretjino tega prostora - kar je enako približno 10 odstotkom povpraševanja EU v četrtem četrtletju lanskega leta.
Last month, the EU’s LNG imports fell to 9 million tons (equivalent to 12.3 bcm), based on shipping data compiled by the EOA. The bloc received less LNG cargoes from the US as shipments were directed to Asia amid declining prices in Europe. Spain, for instance, received one cargo… pic.twitter.com/siwIX1CfdV
— Gordian Hense (@gordianhense) June 13, 2023
»Ukrajinski trg ponuja skladiščenje po fiksni ceni, zaradi česar je skladiščenje plina v Ukrajini zelo privlačna in konkurenčna možnost, « je dejal Marco Saalfrank, vodja trgovine za celinsko Evropo pri švicarskem Axpo Solutions AG, vendar v isti sapi poudarja, da je nujno treba tveganje – maksimalno zmanjšati.
Glede na to, da se zavarovalniška industrija izogiba Ukrajini, je obseg, do katerega so trgovci pripravljeni kopičiti plin v Ukrajini, odvisen od cen in tega, ali je EU pripravljena zagotoviti pomoč.
Pogovori potekajo.
Evropska komisija – izvršni organ EU – ta hip »preiskuje, ali in kako bi lahko jamstva, ki jih izdajo javne institucije, podpirala sprostitev dostopa do skladišč zemeljskega plina v Ukrajini,« je dejal tiskovni predstavnik EK Tim McPhie.
Po drugi strani pa Ukrtransgaz dela na izvajanju garancij za storitve, da bi zmanjšal tveganja, hkrati pa si prizadeva postati »banka moči za Evropo«, je družba izjavila za Bloomberg.
Europe has set a deadline of 2027 to end its reliance on Russian oil and gas, in what is being seen as a rebuke to Moscow's continuing aggression in Ukraine. The move comes as the continent braces for significant energy shortageshttps://t.co/pTsjUTJiaK
— cannon (@cannon205694) June 13, 2023
Čas za vzpostavitev rezervnega sistema skladiščenja plina za EU se izteka.
Evropska skladišča naj bi dosegla meje zmogljivosti že v začetku septembra.
Qatari LNG shipments to Europe will drop https://t.co/y8mUaw6ioJ
— Modern Diplomacy (@MDiplomacyWORLD) June 13, 2023
Povpraševanje po energentih se začne šele konec jeseni in ker so evropski plinski trgi brez ruskih dobav poceni plina »bolj fino uravnoteženi« (saj so od začetka vojne preusmerjeni na pregrešno drag ameriški in afriški plin), je za pričakovati, da bo imelo vsako povečanje povpraševanja ali motnje v dobavi – zelo hude posledice, sklene Bloomberg.