torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Nemčija se sooča z močnim upadom realnega dohodka
Glede na najnovejšo študijo največje evropsko gospodarstvo doživlja najhujši udarec po naftni krizi med letoma 1979 in 1981.
Predvideva se, da bo nemško gospodarstvo do konca leta 2023 izgubilo milijarde evrov zaradi vrtoglavega skoka cen energije, razkriva analiza posledic predstoječe energetske krize, ki jo je v torek predstavil münchenski inštitut za makroekonomske raziskave ifo.
Glede na napovedi bo realna izguba dohodka v obdobju 2021–2023 dosegla 110 milijard evrov (110 milijard dolarjev), kar je enako 3 odstotkom letne gospodarske proizvodnje Nemčije.
„Die #Inflationswelle ist noch nicht gebrochen“, sagt ifo-Konjunkturchef Timo Wollmershäuser. „Vor allem die hohen #Energiekosten sind noch nicht vollständig auf die #Verbraucher überwälzt.“https://t.co/cADz8FINvL pic.twitter.com/SvcXBPP8Fl
— haustec.de (@haustec_de) November 5, 2022
»Edinkrat, ko je bila ta številka višja, je bilo med drugo naftno krizo med letoma 1979 in 1981, ko je izguba gospodarske proizvodnje znašala 4 odstoke,« je opozoril Timo Wollmershäuser, višji ekonomist pri inštitutu Ifo.
Naraščajoče cene energije naj bi letos močno prizadele nemško gospodarstvo, s pričakovano izgubo v višini 64 milijard evrov ali 1,8 odstotka proizvodnje države.
Ocenjena izguba za leto 2021 je presegla 35 milijard evrov, za leto 2023 pa je predviden padec za devet milijard evrov, navaja ifo.
According to the forecast, real income loss will reach €110 billion ($110 billion) during the 2021-2023 period, which equals 3% of Germany's annual economic output
— Sarwar (@ferozwala) November 9, 2022
“The only time this figure was higher was during the second oil crisis of 1979-81, said Timo Wollmershaeuser#Ifo.
Nemci bodo v naslednjih nekaj letih še naprej čutili vpliv poglobljene energetske krize, saj bodo strmoglavili realni dohodki, je poudaril Wollmershäuser.
»Inflacijski val se še ni umiril,« pravi vodja ekonomskih raziskav pri ifo Timo Wollmershäuser. »Predvsem pa visoki stroški energije še vedno niso v celoti preneseni na potrošnike.«
Wollmershäuser svari, da bo izguba Rusije kot glavne dobaviteljice energije povzročila dolgoročno visoke cene nafte in plina.
Napovedal je tudi, da se Nemčija uvoza energije ne bo odvadila »čez noč«, ker je država že dolgo odvisna od tujih dobav.
Ifo je konec oktobra napovedal, da se bo nemško gospodarstvo v četrtem četrtletju skrčilo za 0,6 odstotka. Po napovedi ministrstva za gospodarstvo bo Nemčija letos zabeležila 1,4-odstotno rast, prihodnje leto pa 0,4-odstotni padec.