REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Neenoten trgovalni teden na Wall Streetu

Neenoten trgovalni teden na Wall StreetuNewyorška borza; Shelbytyre/Wikimedia Commons; CC 4.0

Indeksa Dow Jones in S&P 500 sta v petek sklenila novega v nizu dobrih tednov trgovanja na newyorški borzi, tehnološki indeks Nasdaq pa je v tednu polnem gospodarskih poročil in povišanja ključne obrestne mere s strani centralne banke Federal Reserve nazadoval.

Industrijski indeks Dow Jones je v primerjavi s petkom preteklega tedna napredoval za 112,31 točke oziroma 0,5 odstotka na 21.384,28 točke. Širši Indeks Standard & Poor's 500 je napredoval za 1,38 točke oziroma 0,1 odstotka na 2433,15 točke, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa je nazadoval za 56,16 točke oziroma 0,9 odstotka na 6151,76 točke.

Borzni vlagatelji so najbolj napeto pričakovali sredino odločitev centralne banke, vendar niti ne toliko glede obrestnih mer, saj so 0,25-odstotno povišanje ključne obrestne mere pričakovali vsi po vrsti. Zanimalo jih je bolj, ali bo banka kaj povedala glede pričakovanih ukrepov za zmanjšanje svoje v času krize napihnjene bilance.

V ponedeljek ni bilo gospodarskih poročil in indeksi so rahlo nazadovali zaradi padca vrednosti delnic tehnoloških podjetij.

V torek je prišlo do skupinske rasti vseh treh indeksov, čeprav ne pretirane. Ministrstvo za delo je poročalo, da se majska inflacija na ravni cen proizvajalcev ni spreminjala od aprilske. Na rast indeksov naj bi vplival tehnološki sektor, ki si je malce opomogel.

Že v sredo pa je bilo veselja s tehnološkimi delnicami spet konec, saj je Nasdaq ponovno nazadoval, ko sta druga dva indeksa napredovala. Federal Reserve je v skladu s pričakovanji povišala obrestno mero za 0,25 na med 1,00 do 1,25 odstotka, malce pa je presenetila s podrobno razlago ukrepov za zmanjšanje bilance.

Izjava odbora za odprti trg banke (FOMC) pravi, da so kratkoročna tveganja za gospodarske obete uravnotežena, ampak posebej pozorni ostajajo na inflacijo. Ne glede na povečanje porabe gospodinjstev bo inflacija v naslednjih 12 mesecih ostala nižja od dveh odstotkov, čeprav pa naj bi se potem le stabilizirala.

Izjava po zasedanju FOMC napoveduje, da bo centralna banka enkrat letos postopoma začela z zmanjševanjem 4500 milijard dolarjev težke bilance tako, da ne bo reinvestirala prihodkov od dozorelega dolga.

Ministrstvo za delo je še pred koncem zasedanja FOMC poročalo o majski 0,1-odstotni mesečni deflaciji, ministrstvo za trgovino pa o nazadovanju prodaje na drobno v maju za 0,3 odstotka od aprila.

Indeksi so v četrtek ob novem padcu delnic tehnoloških podjetij ter zapletih okrog preiskav predsednika ZDA Donalda Trumpa in njegovih sodelavcev zaradi morebitnih povezav z Rusijo rahlo nazadovali. Poročilo centralne banke o majski industrijski proizvodnji v ZDA ni razveselilo, saj je ta ostala naravni aprilske.

V petek je odmeval Amazonov nakup trgovine Whole Foods, ki je znižal delnice trgovskih podjetij. Ministrstvo za trgovino pa je poročalo, da je število začetih novih gradenj stanovanjskih objektov v ZDA maja v primerjavi z aprilom padlo za 5,5 odstotka na letno prilagojeno raven 1,09 milijona enot, kar je sicer še vedno za 3,2 odstotka več kot maja lani. Vendar pa pomanjkanje stanovanj in hiš na trgu že začenja skrbeti analitike.

Dow Jones je v petek napredoval za 24,38 točke oziroma 0,1 odstotka, S&P 500 za 0,69 točke, Nasdaq pa nazadoval za 13,74 točke oziroma 0,2 odstotka

V letošnjem letu je Dow Jones doslej pridobil 1621,68 točke oziroma 8,2 odstotka, S&P 500 je napredoval za 194,32 točke oziroma 8,7 odstotka, Nasdaq pa za 768,64 točke oziroma 14,3 odstotka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek