REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Največja nemška energetska družba opozarja: Grozi nam pomanjkanje plina

Največja nemška energetska družba opozarja: Grozi nam pomanjkanje plinaNemčija »nima blažilnika«, s katerim bi ublažila krizo v svojem plinskem sistemu, je opozoril direktor »RWE« Markus Krebber. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
»Če pride do zelo mrzle zime ali težav z oskrbo, lahko pride do zelo kritičnih situacij - posledice pa bodo pomanjkanja in znatno višje cene,« je opozori izvršni direktor RWE.

Nemčija bi se to zimo lahko soočila s prekinitvami dobave plina zaradi nadaljevanja energetske krize, je opozoril Markus Krebber, izvršni direktor RWE, največjega energetskega podjetja v državi.

Hladno vreme bo po njegovih besedah ​​ogrozilo energetsko varnost nekdanjega gospodarskega motorja Evrope, več kot leto dni po tem, ko je Rusija, nekdaj glavni nemški dobavitelj plina, močno zmanjšala izvoz zemeljskega plina v to državo.

»Če pride do zelo mrzle zime ali težav z oskrbo, lahko pride do zelo kritičnih situacij - posledice pa bodo pomanjkanja in znatno višje cene,« je opozori izvršni direktor RWE v intervjuju za nemški tednik s poslovnimi novicami Wirtschaftswoche.

»Nimamo nobenega blažilnika, ki bi ublažil krizo v plinskem sistemu,« je opozoril Krebber in dodal, da bi morala Nemčija pospešiti gradnjo infrastrukture za uvoz plina, da bi se izognila prihodnjemu pomanjkanju.

Na vprašanje, ali ima Nemčija že načrt za energetski prehod, je šef RWE Markus Krebber sprva odgovoril pritrdilno.

Nato pa je med pogovorom o »popolnih nevihtah«, izhodu iz trajajoče energetske krize in trepetanju pred prihajajočo zimo, po poročanju nemškega tednika vendarle priznal, da »manjkajo pomembni gradniki«.

Pred eskalacijo ukrajinskega spopada je ruski plin pokrival do 40 odstotkov celotne nemške porabe.

Da bi zmanjšali odvisnost od Rusije, so se v Berlinu odločili za odvisnost od Washingtona oziroma uvoz utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), predvsem iz ZDA, kot glavne oblike dobave tega energenta.

Zaradi zahodnih sankcij in sabotaže plinovoda Severni tok septembra lani v Baltskem morju se je Nemčija odločila za uporabo plavajočih terminalov v Wilhelmshavnu, Lubminu in Brunsbüttlu.

Vlada kanclerja Olafa Scholza zdaj pospešeno gradi lastno infrastrukturo, da bi nadomestila rusko oskrbo z zemeljskim plinom.

Oblasti v Nemčiji medtem državljane pozivajo, naj še naprej varčujejo s plinom, saj pričakujejo, da bodo cene ostale visoke vsaj do leta 2027.

INES, skupina nemških operaterjev za skladiščenje plina, je v avgustovski napovedi dejala, da bo Nemčija še naprej v nevarnosti pomanjkanja plina do zimske sezone 2026-2027.

INES, skupina nemških operaterjev za skladiščenje plina, je v avgustovski napovedi dejala, da bo Nemčija še naprej v nevarnosti pomanjkanja plina do zimske sezone 2026-2027, razen če pospeši gradnjo dodatnih terminalov za LNG, dodatnih kapacitet za skladiščenje plina ali plinovodov.

V začetku tega tedna je nemška vlada napovedala, da bo znova zagnala več elektrarn na premog, da bi prihranila plin in preprečila pomanjkanje električne energije med zimo, ki je pred nami.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek