REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mračna napoved: Soros opozarja, da bi odločitev nemškega ustavnega sodišča lahko spodkopala EU

Mračna napoved: Soros opozarja, da bi odločitev nemškega ustavnega sodišča lahko spodkopala EUGeorge Soros | Vir: Pixsell
V pogovoru za Independent je dejal, da je 'posebej zaskrbljen za preživetje EU, ker je nepopolna unija.'

Milijarder in filantrop George Soros, ki je na Madžarskem že dolga leta s strani aktualne oblasti očrnjen in redno napadan, je izrekel nekaj mračnih predvidevanj o prihodnosti Evropske unije.

Izrazil je namreč dvome v zmožnost preživetja EU, predvsem zaradi zadnje sodbe nemškega ustavnega sodišča glede pristojnosti Evropske centralne banke (ECB) in zato, ker je EU »nepopolna unija.«

Po oceni 89-letnega Sorosa bi lahko globalna pandemija s seboj prinesla tudi »konec kapitalizma, kot ga poznamo.«

V pogovoru za britanski Independent je poudaril, da je »posebej zaskrbljen za preživetje EU, ker je nepopolna unija.«

Po oceni Sorosa je zato Evropa bolj ranljiva kot ZDA ne samo zato, ker je nepopolna unija, pač pa zato, ker je »utemeljena na vladavini prava.«

Soros je prepričan, da bi odločitev nemškega ustavnega sodišča lahko 'uničila Evropsko Unijo kot institucijo, utemeljeno na vladavini prava.'

Po njegovi oceni pa se »kolesja prava vrtijo zelo počasi, medtem ko se nevarnosti, kot je Covid-19 gibljejo zelo hitro. In to je še posebej nevarno za Evropsko unijo.«

Soros je tudi priznal, da jemlje prelomno odločitev nemškega ustavnega sodišča zelo resno.

Nemško ustavno sodišče je namreč dalo Evropski centralni banki (ECB) trimesečni rok, da pojasni proporcionalnost pri nakupih državnih obveznic, ali pa da izgubi podporo nemške Bundesbanke – ene od 19-tih nacionalnih centralnih bank, ki igra v EU zelo pomembno vlogo.

Ustavno sodišče je prav tako pozvalo nemško vlado in nacionalni parlament, da izzovejo ECB glede tega vprašanja.

Soros je prepričan, da bi to lahko »uničilo Evropsko unijo kot institucijo, utemeljeno na vladavini prava,« saj je sodbo sprejelo nemško ustavno sodišče, ki je najbolj visoko spoštovana institucija v Nemčiji.

Prav tako je ocenil, da bi pandemija koronavirusa lahko spremenila kapitalizem, kot ga poznamo, kajti sedaj je »vse mogoče.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek