REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mlekarna Celeia lani za tri odstotke povečala odkup mleka

Mlekarna Celeia lani za tri odstotke povečala odkup mleka Foto: SHUTTERSTOCK

Mlekarna Celeia je lani prek 17 zadrug od nekaj več kot 1100 proizvajalcev odkupila malo manj kot 100 milijonov litrov mleka, kar je tri odstotke več kot leto prej. Direktor mlekarne Marjan Jakob ocenjuje, da je na lansko poslovanje zelo vplivala mlečna kriza, ki se je začela že leta 2015 in so jo čutili vse do konca prve polovice leta 2016.

Družba je sicer lani ustvarila 55 milijonov evrov prihodkov, kar je 2,7 milijona evrov manj kot leto prej, poslovno leto pa so sklenili s pozitivno nulo, potem ko so leto 2015 sklenili z 270.000 evrov dobička. Po besedah Jakoba je bilo 74 odstotkov prodaje ustvarjene na domačem trgu, 26 odstotkov pa na tujih trgih.

"Dogajanje na svetovnem mlečnem trgu je vplivalo tudi na poslovanje Mlekarne Celeia. Kljub težkim in konkurenčnim razmeram na maloprodajnih policah nam je uspelo, da smo ceno mleka za pridelovalce, ki so hkrati naši največji lastniki, zniževali manj kot konkurenca. Za liter mleka smo plačevali 20 centov. Odkupna cena mleka pa se je začela dvigovati avgusta lani in v podjetju smo jo ustrezno prilagajali navzgor vsak mesec," je dejal Jakob.

Marjan Jakob, direktor Mlekarne Celeia , foto: GrupA

Poudaril je tudi, da so zaradi političnih razmer lani čez noč ostali brez Rusije, ki je bila njihov pomemben kupec. Izdelke Mlekarne Celeia je sicer moč najti v Londonu, Dublinu in Parizu, kot tudi na Švedskem. Mlekarna je lani za svoje sire prejela certifikat Višja kakovost, kar pomeni, da so ti siri brez konzervansov in aditivov. Letno mlekarna v sire predela 50 milijonov litrov mleka, pravi Jakob.

Dejal je tudi, da so lani odprli novo polnilno linijo, vrednost naložbe pa je znašala 2,3 milijona evrov.

Letos se bodo po napovedih Jakoba pri prodaji najbolj osredotočili na Ljubljano z okolico, kjer bodo iskali nove potrošnike. Najmanj pa so prepoznavni v Prekmurju, je še dejal Jakob.

Na današnjem dogodku v Žalcu, ki so ga v Mlekarni Celeia pripravili že 35. leto zapored, so podelili priznanja zvestim proizvajalcem mleka. Največji proizvajalec med kmetijskimi zadrugami je Koroška kmetijsko-gozdarska zadruga, ki je lani proizvedla dobrih 27 milijonov litrov mleka. Na drugem mestu je Kmetijska zadruga Šaleška dolina s 13,8 milijona litrov mleka, na tretjem mestu pa Kmetijska zadruga Šmarje s 13 milijonov litrov mleka.

Med posameznimi proizvajalci mleka sta vodilna Harald in Nina Konečnik iz Šentjanža pri Dravogradu z 1,1 milijona litrov mleka, sledi kmetija Hedl iz Radelj ob Dravi z 900.300 litri mleka, na tretjo mesto pa se je uvrstil Joško Špegelj iz Mute s 645.603 litri mleka.

Mlečna kraljica pa je letos s svojim znanjem o kmetijstvu in mlekarstvu postala 22-letna Ida Simončič iz Podsrede.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek