ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Madžarska kljub »političnemu posilstvu« blokira 13. paket sankcij EU proti Rusiji, ki tokrat ciljajo tudi Kitajsko in Indijo
Kljub nedavni grožnji s »političnim posilstvom«, ki ga je Madžarska že doživela s strani ostalih članic »elitnega kluba«, znanega pod imenom Evropska unija zaradi svojega odpora pošiljanja 50 milijard evrov evropske pomoči Ukrajini, Budimpešta še naprej vztraja pri blokadi najnovejšega paketa sankcij EU.
Budimpešta nasprotuje omejitvam za kitajska podjetja, ki so vključena v bruseljski sveženj ukrepov, so za tiskovno hišo povedali viri.
Madžarska je med srečanjem veleposlanikov bloka v sredo namreč zavrnila podpis 13. paketa sankcij EU proti Rusiji, poroča Financial Times.
Why Hungary is again blocking the latest round of Russia sanctions - FThttps://t.co/1JWhWsD8rz
— SelfSanctions project (@SelfSanctions) February 16, 2024
Veto pomeni, da je država edina članica bloka, ki nasprotuje novemu krogu omejitev.
Slovenska diplomacija se je, kot običajno, kratkovidno strinjala z ukrepi, ki bodo privedli do še dodatnega poslabšanja ekonomskih razmer v EU in Sloveniji.
Hungary blocked the 13th package of EU sanctions against Russia, - Financial Times
— Olga Bazova (@OlgaBazova) February 15, 2024
Restrictive measures could affect dozens of individuals and legal entities from Russia, the publication clarifies. In total, sanctions were directed against more than 200 people and… pic.twitter.com/RIqriAASP5
EU si namreč prizadeva, da bi bil paket, ki zahteva podporo vseh držav članic, sprejet pred 24. februarjem, drugo obletnico začetka ruske vojaške operacije v Ukrajini.
Predlagane omejitve naj bi bile namenjene 200 posameznikom in subjektom, večinoma iz Rusije.
the rest of Europe to thank the President of Hungary, Viktor Orban, for blocking the 13th package of anti-Russian sanctions? For example, Luxembourg is a country where the main, the only major industry is ferrous metallurgy. It provides about half of all industrial products
— Neznakomaya (@TomatkaP) February 16, 2024
Vendar pa so bila prvič po stopnjevanju dolgotrajnih napetosti med Kijevom in Moskvo v začetku leta 2022 na seznam vključena azijska podjetja – tri kitajska in eno indijsko.
Bruselj štirim podjetjem očita, da pomagajo Moskvi, da se izogne omejitvam EU, predvsem z dobavo komponent, ki jih je mogoče preurediti za uporabo v brezpilotnih letalih in drugih oborožitvenih sistemih.
Madžarska, ki je dosledno kritizirala omejitve za Rusijo in dostavo vojaške pomoči EU Ukrajini, se »ni strinjala [z novim svežnjem sankcij], ker so tarča sankcij tudi kitajska podjetja«, je v četrtek za FT povedal neimenovan uradnik.
Drugi vir pa je zatrdil, da so imeli veleposlaniki EU dejansko »zelo plodno izmenjavo« glede sankcij.
Madžarska je paket blokirala z besedami, da potrebuje »nekaj več časa za analizo vsebine predlogov«, je poudaril citirani uradnik.
#WATCH | NATO nation #Hungary 'saves' Indian & Chinese firms; 'blocks' new EU sanctions against #Russia pic.twitter.com/qNOd5jJvE9
— Hindustan Times (@htTweets) February 16, 2024
Kitajska se je medtem že odzvala na poročila, da bi lahko bila njena podjetja na črnem seznamu EU, z besedami, da zavrača »nezakonite sankcije« in obljubila, da bo zaščitila interese kitajskih podjetij.
Budimpešta je obsodila vojaško operacijo Moskve, vendar se je vzdržala dobave orožja Ukrajini, hkrati pa pozvala k diplomatski rešitvi krize.
Večkrat je tudi dejala, da sankcije bolj škodijo sami EU kot Rusiji.
Madžarske oblasti so se več mesecev upirale pritisku iz Bruslja in še naprej blokirale potezo EU, da bi Kijevu zagotovila dodatnih 50 milijard evrov pomoči, navajajoč pomanjkanje mehanizmov za nadzor nad tem, kako bo Ukrajina porabila denar.
According to the German minister of the economy, the country's economic situation is "dramatically bad". That's an exact quote!https://t.co/1L6aoNayau
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) February 16, 2024
He attributes the situation to 3 factors:
1) High energy prices
2) Increased military expenses
3) Reduced exports to China
And…
O svežnju so se države članice na koncu –, ko so nekatere večje EU-države Madžarski zagrozile, da bodo uničile njeno gospodarstvo, če se ne bo strinjala s pomočjo za Ukrajino - dogovorile v začetku tega meseca, Evropski parlament pa naj bi ga odobril do konca meseca.
Težava je le v tem, da Evropska centralna banka (ECB) zna natisniti evre (in poskrbeti za višjo inflacijo v EU), vendar ne ECB in ne članice EU ne znajo enako uspešno »natisniti orožja.«