četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Koalicija zavrača očitke kmetijskemu ministru Židanu glede neaktivnosti pri projektu Magna
Predlog priporočila poslanske skupine SDS v zvezi z neaktivnostjo kmetijskega ministra Dejana Židana pri izgubi najboljših kmetijskih zemljišč pri projektu Magna je na današnji seji DZ naletel na različne odzive. Poslanski skupini SDS in NSi sta mu stopili v bran, koalicija in Levica pa sta SDS očitali dvoličnost in nabiranje političnih točk.
Vlada bi po predlogu priporočila proučila še druge razpoložljive lokacije za izvedbo projekta Magna, pri čemer bi imele pri izboru prednost že za industrijsko rabo uporabljene, a trenutno opuščene lokacije.
Kot je povedal Tomaž Lisec (SDS), projekt Magna predstavlja odličen primer, kako Sloveniji ne uspe najti dobrih kompromisov med gospodarskimi idejami in zaščito kmetijskih zemljišč. Po njegovih besedah je vse več indicev, da gre za slabo pripravljen projekt, ki ima veliko pomanjkljivosti v kmetijskem in ekološkem delu.
Židanu in celotni vladi je očital, da pri izvajanju projekta pred vse ostalo postavlja strankarske interese. Kot je poudaril, so v SDS projekt sprva res podpirali, a ne v takšni obliki, kot je sedaj. "Čedalje bolj smo prepričani, da gre za gnil kompromis med dvema največjima vladnima strankama," je dejal Lisec.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti je v imenu vlade očitke zavrnil. Kot je povedal, so v postopku izbire preverili devet potencialnih lokacij, a je bila primerna le tista v občini Hoče-Slivnica.
Poudaril je, da je bilo izbrano območje že pred desetletji predvideno za trgovsko ali industrijo dejavnost. Za vse lastnike, ki bodo zaradi gradnje Magnine tovarne oškodovani, so že našli rešitev - izjema je en primer, ki pa so ga tudi že skoraj rešili.
Iva Dimic (NSi) je izrazila predvsem zaskrbljenost, da je treba za posamezne investicije sprejemati poseben zakon. To po njenih besedah kaže na pomanjkljivo urejeno zakonodajo. Ob tem je bila kritična do ureditve, ki po njenih besedah posamezne investitorje vrednoti neenakopravno, medtem ko daje nekaterim prednost. Povedala je, da predlogu priporočila ne bodo nasprotovali, se pa zavedajo, da tovrstna vprašanja niso enoznačna.
Povsem drugačno stališče so do predloga priporočila zavzeli v Levici, kjer so ga po besedah Violete Tomič označili za "vrhunec dvoličnosti SDS". Stranka je po besedah Tomičeve nedolgo nazaj projektu "aplavdirala" in si celo pripisovala zasluge zanj, zdaj pa ga v želji po nabiranju političnih točk kritizira. V Levici sicer projekta ne podpirajo, a podpore po besedah Tomičeve ne morejo nameniti niti takšnemu "najbolj bednemu in pritlehnemu nabiranju glasov".
Dvoličnost so SDS očitale tudi koalicijske poslanske skupine. Simon Zajc (SMC) je SDS pozval, naj v primeru, da jo Židanovo delo moti, proti njemu vloži interpelacijo, ne pa da za ta namen zlorablja seje DZ. Poudaril je, da bodo izgubljena zemljišča nadomestili, projekt pa prinaša nujno potrebna delovna mesta.
Tudi Benedikt Kopmajer (DeSUS) in Janko Veber (SD) sta izrazila podporo tako projektu kot Židanu. Prepričana sta, da Magnina investicija prinaša nujno potrebno okrepitev gospodarstva tega dela Slovenije, kjer je brezposelnost visoka.
Veber je ob tem napovedal, da bodo v SD natančno spremljali uresničevanje določila, da mora Magnina investicija zagotoviti najmanj tisoč delovnih mest.