petek, 10. januar 2025 leto 30 / št. 010
Kitajska v prvem četrtletju s 6,9-odstotno rastjo
Kitajsko gospodarstvo se je v prvem letošnjem četrtletju v medletni primerjavi okrepilo za 6,9 odstotka, kar je malenkost nad pričakovanji. K temu sta prispevala tako izboljšanje v zunanji trgovini kot rast investicij, spodbujenih z državnimi spodbudami. V nadaljevanju leta je pričakovati rahlo umiritev rasti.
Kot je objavil kitajski državni statistični urad, je drugo največje svetovno nacionalno gospodarstvo - bruto domači proizvod (BDP) je v v prvem trimesečju dosegel 18.070 milijard juanov oz. približno 2472 milijard evrov - s tem ohranilo zdravo in stabilno rast, glavni pokazatelji pa so bili boljši od pričakovanj.
Danes so tako objavili podatke, da se je industrijska proizvodnja marca na letni ravni okrepila za 7,6 odstotka, kar je za več kot odstotno točko bolje od napovedi. Boljša od pričakovanj je bila tudi 10,9-odstotna rast trgovine na drobno, investicije v osnovna sredstva pa so se v prvih treh mesecih glede na enako lansko obdobje okrepile za 9,2 odstotka.
Analitiki so po poročanju tujih tiskovnih agencij pričakovali rast okoli 6,8 odstotka, kolikor se je gospodarstvo na letni ravni okrepilo tudi v zadnjem lanskem četrtletju. V celotnem 2016 je bila kitajska gospodarska rast medtem pri 6,7 odstotka, kar je bilo najmanj v 26 letih.
Po mnenju strokovnjakov na podlagi danes in v zadnjih dneh objavljenih statistik sta h gospodarski rasti v prvih treh mesecih letos prispevala tako povečano povpraševanje po kitajskem izvozu kot rast investicij, med drugim državno spodbujenih vlaganj v infrastrukturo. Poznavalci ob tem poudarjajo, da gre za prvo spodbudno gibanje BDP na začetku leta v zadnjih letih.
Podobno dinamiko naj bi azijska velesila ohranila tudi v tekočem drugem trimesečju, v nadaljevanju leta pa naj bi popustila. Kitajski premier Li Keqiang je na marčnem zasedanju kitajskega ljudskega kongresa za celotno 2017 napovedal krepitev BDP na ravni "okoli 6,5 odstotka ali višje, če bo bo mogoče". Malenkost nad 6,5 odstotka se gibljejo tudi napovedi analitikov.
Kitajske oblasti si že nekaj časa prizadevajo za prestrukturiranje iz gospodarstva, ki sloni predvsem na investicijah, industrijski proizvodnji in izvozu, v ekonomijo, katere temelj je domače povpraševanje. A ta prehod se je izkazal kot zahteven, zato je gospodarska rast upadla.
V Pekingu negativne učinke blažijo tudi s spodbujanjem investicij in kreditiranja s strani večinoma državnih bank, kar sicer pozitivno vpliva na rast BDP, a prinaša tudi tveganja. Nekateri že opozarjajo na nevarnost nepremičninskega in tudi kreditnega balona. V prihodnjih mesecih je pričakovati ukrepe za brzdanje teh trendov.